Stary Dzików: W niedzielę Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych

1
Plakat

W najbliższą niedzielę 6. lutego 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie o godz. 12.00 rozpocznie się IX Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Przegląd ma na celu prezentację zwyczajów i obrzędów związanych z dorocznym cyklem świąt oraz rodzinnych ceremonii z terenu Pogranicza Nadsańskiego.

Grupy obrzędowe z powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego poprzez prezentacje scenicznych widowisk kultywują dawne zwyczaje, przekazując tym samym młodszym pokoleniom i środowiskom twórczym wartościowe treści składające się na dziedzictwo kulturowe wsi polskiej. W Starym Dzikowie będzie można zobaczyć m.in. „Skubaczki” w wykonaniu Zespołu „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego, „Wieczór wigilijny” w wykonaniu Zespołu „Piganeczki” z Pigan, „Majówkę pod krzyżem”, którą zaprezentuje Zespół KWG z Moszczanicy.

Imprezę organizuje Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Starym Dzikowie, Wójtem Gminy Stary Dzików, Powiatowym Centrum Kultury i Sportu w Lubaczowie i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Patronat honorowy nad przeglądem objął Starosta Lubaczowski, patronat medialny sprawują: Gazeta Codzienna „Nowiny” i portal „Nowiny24”, tygodnik „Życie Podkarpackie” oraz „Kurier Lubaczowski”. Sponsorem imprezy jest KarpackaSpółka Gazownictwa.

W programie oprócz prezentacji konkursowych grup obrzędowych, występ zaproszonego zespołu „Graboszczanie” z Grabownicy, wykład etnografa – dr. Andrzeja Karczmarzewskiego, podsumowanie prezentacji, wręczenie nagród. Dla widzów wstęp wolny.Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here