Laureaci XXXII Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

1

fot. horyniec.info

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli pierwsza nagroda w kategorii dokonań zespołowych 32. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju przypadła Teatrowi Fieter z Ozimka za spektakl „Którzy upadają. Słuchowisko” Samuela Becketta. Jak poinformowała w niedzielę PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, laureaci Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości czterech tysięcy złotych.

Srebrnym Rogiem i trzema tys. zł nagrodzono Teatr Nieznany z Białegostoku za „Parady” Jana Nepomucena Potockiego, a Brązowym Rogiem oraz nagrodą w wysokości dwóch tys. zł – Teatr Tańca ES z Lublina, za autorską sztukę „Sceny z więźnia”.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatem Złotej Misy został Michał Pustuła z Teatru Ecce Homo z Kielc. Jury nagrodziło go za rolę w spektaklu „Gracz”, Fiodora Dostojewskiego, przyznając także 1,5 tys. zł nagrody pieniężnej.

Zdobywcą Srebrnej Misy i 1,3 tys. zł został Jerzy Kałduś z Teatru Jednego Aktora z Lublina, który wyreżyserował i odtworzył rolę w sztuce „Stary” Juliana Kawalca. Natomiast Brązową Misę przyznano trzem aktorom Kompanii Teatralnej Mamro z Białołęckiego Ośrodka Kultury za przedstawienie „Kolacja na cztery ręce” Paula Barza. Laureaci Brązowej Misy otrzymali także 1,1 tys. zł.

Jury przyznało też cztery wyróżnienia. Laureaci odebrali nagrody w niedzielne popołudnie podczas gali zamykającej 32. Biesiadę Teatralną – Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju.

W tegorocznej Biesiadzie wzięło udział 15 zespołów niemal z całej Polski, organizatorzy wybrali je z około 40 zgłoszonych do udziału w imprezie. Zespoły, których członkami są w większości bardzo młodzi ludzie, zaprezentowały się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w adaptacjach twórców współczesnych oraz we własnych programach autorskich.

Ich występy na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich w Horyńcu-Zdroju, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury tradycyjnie oceniało profesjonalne jury. W tym roku zasiadł w nim Zbigniew Chrzanowski – reżyser, aktor, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, Łukasz Drewniak – krakowski dziennikarz i krytyk teatralny, Przemysław Tejkowski – aktor i dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz znana warszawska aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Jurorzy w ramach imprezy prowadzili także warsztaty teatralne.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju to jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Młodzi aktorzy walczą o nagrody za dokonania zespołowe – Rogi Myśliwskie Króla Jana, złotego, srebrnego i brązowego. Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Przez lata trwania Biesiady występy młodych artystów oceniali zawsze wyśmienici jurorzy, wśród nich był m.in. Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu. W dniach Biesiady tworzy się tam także niezapomniany mikroklimat teatralny. W tej oddalonej od dużych ośrodków kulturalnych miejscowości leżącej tuż przy polsko-ukraińskiej granicy, Biesiada – jak podkreślają organizatorzy – staje się podwójnym świętem: wielkiej rodziny wykonawców oraz urzeczonej ich młodzieńczym zapałem i talentem publiczności.

Źródło: PAP

POLECAMY OBSZERNĄ RELACJĘ FOTO I VIDEO Z TEGOROCZNEJ BIESIADY NA
WWW.HORYNIEC.INFO


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here