Gazeta Wyborcza: Wysypisko w Lubaczowie zostanie zrekultywowane

0

Wysypisko ma powierzchnię około sześciu hektarów i znajduje się tam kilkadziesiąt tysięcy ton śmieci – mówi Lidia Nowicka, kierowniczka referatu Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Lubaczowie. – Wysypisko zostało zamknięte w 2008 r., ponieważ nie spełniało norm środowiskowych. W decyzji ówczesnego marszałka było zapisane, że musimy zrekultywować teren. Miasto nie miało pieniędzy, aby zrobić to ze środków własnych, dopiero po otrzymaniu dofinansowania możemy przystąpić do rekultywacji – dodaje.

Teren wysypiska zostanie zabezpieczony, aby śmieci nie zagrażały środowisku. Obszar zostanie m.in. wyrównany, zasadzone zostaną na nim drzewa i krzewy oraz trawa. Wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie tych prac.

Władze Lubaczowa planują wybudować obok zrekultywowanego wysypiska sortownię śmieci. Jak zaznaczyła Nowicka, obecnie odpady wywożone są na składowisko do miejscowości Młyny k. Jarosławia. – Gdyby były już posortowane znacznie zmniejszyłby się koszt transportu takich śmieci. Na razie trudno powiedzieć, kiedy sortownia mogłaby powstać – zaznacza.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here