Łukacijewska: NFZ zapłaci za leczenie w krajach Unii

0
fot. B. Szczpański

Wkrótce będzie można wybrać się za granicę na operację, za którą zapłaci polski NFZ. Zapłaci tyle, ile kosztowałby podobny zabieg w Polsce – zapowiada Elżbieta Łukacijewska, Europosłanka PO z Podkarpacia, która pracuje w komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności w PE. – Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów, zwłaszcza tych, którzy od wielu lat walczą w Polsce o zastosowanie np. niestandardowego leczenia – dodaje.

Specjalna dyrektywa dotycząca praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej zostanie uchwalona przez Parlament Europejski w tym tygodniu. Wprowadzenie tej dyrektywy pozwoli na korzystanie z najlepszej usługi dostępnej na rynku europejskim.

– Pacjent z Polski, który będzie operowany np. w Wielkiej Brytanii, otrzyma zwrot kosztów tej operacji od polskiego NFZ do wysokości analogicznego zabiegu, który byłby przeprowadzony w naszym kraju – informuje Łukacijewska.

Żadne z państw członkowskich nie będzie mogło odmówić pacjentowi autoryzacji takiego zabiegu, chyba że pojawią się następujące przeszkody:
* w kraju, do którego wybiera się pacjent, panuje epidemia,
* pacjent ze względów zdrowotnych nie może podróżować,
* gdy operację można w krótkim czasie, niegrożącym pogorszeniem stanu zdrowia, przeprowadzić w kraju ojczystym.

Po wejściu w życie dekretu w krajach członkowskich będą powstawały punkty konsultacyjne, które będą się zajmować informowaniem i obsługą pacjentów.

– Trzeba też pamiętać, że nie tylko my będziemy mieli możliwość wyjeżdżania i leczenia się za granicą, ale też pacjenci z zagranicy będą mogli swobodniej leczyć się u nas – mówił z kolei Bernard Waśko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie, który był na konferencji w PO.

Źródło: Inf. własna, Gazeta Wyborcza RzeszówBądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here