Polacy mają coraz lepsze zdanie o pracy urzędów miast i gmin. Jak jest u nas…?

6

Urząd Gminy w Lubaczowie

Polacy mają coraz lepsze zdanie o pracy urzędów samorządowych – wynika z najnowszych badań CBOS. Powoli poprawia się także ocena samych urzędników.

Na pytanie czy urząd gminy (miasta, dzielnicy) działa sprawnie i realizuje swoje zadania szybko i terminowo, twierdząco odpowiedziało 55 % ankietowanych. Cztery lata wcześniej uważało tak 50 % badanych. Natomiast zdaniem ponad 58 % respondentów urzędy gmin są nakierowane na rozwiązywanie problemów obywateli i sprawną obsługę klientów. W 2007 r. wskaźnik ten wyniósł 53,5 %.

Co ciekawe w obu powyższych kategoriach ocena pracy urzędów samorządowych wypadła lepiej niż całej administracji. Według 42 % Polaków urzędy działają szybko i sprawnie, a zdaniem 48 % są nakierowane na rozwiązywanie problemów obywateli.

Co myślimy o samych urzędnikach? Z jednaj strony uważamy, że są życzliwi (67 %), kompetentni (65 %) i sumienni w pracy (46 %). Z drugiej jednak prawie 60 proc. badanych przyznaje, że urzędnicy załatwiają sprawy przede wszystkim wtedy, gdy ma się znajomości i protekcję. 36 proc. uważa natomiast, że są przekupni (43% w 2007 r.).

Na pytanie o prognozy dotyczące zmian w pracy urzędów w Polsce, 34 % ankietowanych uznało, że nastąpi poprawa. Niestety, aż 40 proc. jest zdania, że nie zmieni się nic, a kolejne 8 proc. uważa, że się pogorszy.

Badanie typu Omnibus na temat satysfakcji z obsługi i dostępu do informacji publicznej w urzędach JST, w szczególności w zakresie dostępności, terminowości, komunikatywności, kompetencji, uprzejmości i prezencji urzędników, zostało zrealizowane przez CBOS na zlecenie MSWiA.

Badanie przeprowadzono w dniach od 30 listopada do 8 grudnia 2010 roku na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: Informacja własna, PAP

A jak oceniacie pracę urzędów w powiecie lubaczowskim…?

Zagłosujcie w sondzie i podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

[poll id=”4″]6 komentarze

  1. Byłem ostatnio w UM w Lubaczowie i muszę powiedzieć, że spotkało mnie miłe zaskoczenie. Na parterze miłe Panie powiedziały mi gdzie i po co iść by załatwić swoją sprawę. Później było nieco gorzej, ale ogólnie jestem na +4

  2. A pod urzędem brak miejsc do parkowania bo zajęte są dla pracowników chociaż stoją nieraz cały dzień puste a policja i straż miejska tylko wypatrują komu dołożyć mandacik.A pani burmistrz już zapowiedziała parkometry bo to spora kasa ucieka,
    tylko czy od tego przybędzie miejsc do parkowania??

  3. Myślę, że w Lubaczowie urzędy działają dość sprawnie. Zdarzyło mi się załatwiać różnego rodzaju sprawy w tut. urzędach i muszę powiedzieć że jest całkiem nieźle. Oczywiście można się doszukać dziury w całym, jak we wszystkich dziedzinach działalności naszego państwa. Zdarzają się również tzw. „czarne owce”, mam tutaj na myśli ludzi, którzy nie powinni zajmować stanowisk urzędniczych. Ale to również można przenieść do innych grup zawodowych jak np. lekarzy, policjantów itd… W ostatnich latach widać ogromną różnicę w „załatwianiu petenta”. Szczególnie młode osoby zatrudnione w urzędach wykazują się dużą wiedzą oraz zapałem do pracy. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej. Zawsze powtarzam, trzeba zacząć od siebie, a dopiero potem można z czystym sumieniem narzekać na innych. Bo stare przysłowie mówi, że punkt widzenia zmienia się wraz z punktem siedzenia. Pozdrawiam

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here