Podkarpacie protestuje przeciwko rządowym cięciom drogowym

0

fot. moto.pl

Zarząd województwa podkarpackiego protestuje przeciwko planowanemu przez rząd ograniczeniu drogowych inwestycji w naszym regionie. Cięcia dotyczą całej Polski, na Podkarpaciu z listy tegorocznych projektów mogą zniknąć obwodnice: Przeworska, Stalowej Woli i Niska oraz droga S-19 na odcinku Rzeszów- Barwinek. W czasie odsunie się też kontynuacja modernizacji krajowej czwórki.

Zima nie przerwała realizacji dużych drogowych inwestycji Podkarpacia, powstaje autostrada prace trwają już na ponad 160 kilometrach jej przebiegu, budowana jest obwodnica Jarosławia. Zakres prac wstępnie planowanych na ten rok ze względu na stan finansów państwa ma być jednak ograniczony. W przyjętym stanowisku zarząd wyraża zaniepokojenie przesunięciami dotyczącymi ekspresowej S-19, obwodnicy Stalowej Woli, Niska, Przeworska i modernizacji krajowej czwórki.

Na razie nie wiadomo kiedy i jak rząd ustosunkuje się do tego stanowiska wiadomo, że zarząd chce dyskutować sprawę także na najbliższej sesji sejmiku 11 stycznia. Generalna Dyrekcja Dróg uspokaja, że nawet jeśli cześć drogowych projektów wypadnie z tegorocznych planów to i tak skala inwestycji, które będą realizowane w roku 2011 jest ogromna.
Joanna Rarus, GDDKiA w Rzeszowie.

”Będzie rokiem rekordowym jeśli chodzi o skalę i zakres prac. Zamierzamy wydać 4 miliardy złotych. Dla porównania w roku 2010 był to miliard 300 natomiast w 2009 było 500 milionów, no więc różnica jest ogromna. W bieżącym roku główna inwestycja to autostrada A-4, planujemy zakończyć budowę autostradowej obwodnicy Rzeszowa.”

Koszt budowy całej autostrady na Podkarpaciu to 8 miliardów 140 milionów złotych, z czego w tym roku najwięcej, około 2 miliardów pochłonie budowa odcinka Tarnów – Rzeszów wraz z odcinkiem ekspresowej S-19 Rzeszów Świlcza. Odcinek Rzeszów – Korczowa będzie kosztował miliard 700 milionów złotych. Odcinek ekspresowej S-19 Stobierna – Rzeszów pochłonie 120 milionów złotych, obwodnica Jarosławia 157 milionów a Leżajska 48 milionów złotych.

Źródło: Beata Bartman, TVP Rzeszów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here