Problemy i plany podkarpackiego NFZ

0

fot. radio.rzeszow.pl

2 miliardy 937 milionów złotych – tyle wynosi budżet podkarpackiego oddziału NFZ na rok 2011. To o 322 miliony więcej niż w roku ubiegłym. Wyższa kwota to efekt działania nowego algorytmu podziału środków na opiekę medyczną, który nie dyskryminuje już województw Polski południowo- wschodniej.

Aż 100 milionów więcej, zostało przeznaczonych na lecznictwo szpitalne – ale nadal nie uregulowane są nadwykonania z roku 2009. Ich wartość przekracza 100 milionów złotych. Problemem na Podkarpaciu stały się kontrakty dla oddziałów szpitali publicznych, z których lekarze przeszli do placówek prywatnych. Kontraktu nie otrzymał oddział chirurgii naczyniowej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, a pierwszy zamiast trzeciego stopnia referencyjności otrzymały  oddziały położnictwa i neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie.

Największym kłopotem dla mieszkańców regionu jest jednak brak kontraktu dla około jednej trzeciej dentystów, pod których opieką znajduje się milion osób. Stomatolodzy nie doszli do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wysokości stawek. Fundusz martwi się też wzrastającą kwotą na leczenie mieszkańców regionu poza granicami województwa. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła ona dwukrotnie, w 2010 roku wyniosła prawie 200 milionów złotych.

Natomiast od tego roku po raz pierwszy na Podkarpaciu będzie można wykonać prenatalne badania genetyczne. Są one przeznaczone dla kobiet powyżej 35 roku życia.

Źródło: Polskie Radio RzeszówBądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here