Ruszył nabór na rachmistrzów spisowych

4
fot. tvp.pl

Od 1 kwietnia do 30. czerwca przyszłego będzie trwał Narodowy Spis Powszechny. By sprawnie przeprowadzić tą ogromną statystyczną operację zapisy na rachmistrzów spisowych ruszyły już teraz. Aby zostać rachmistrzem spisowym wystarczy zgłosić się do swojego urzędu miasta lub gminy i spełnić kilka warunków. Zapisy potrwają do 20. grudnia.

Podstawowe wymagania to: pełnoletniość, minimum średnie wykształcenie i dyspozycyjność. Rachmistrze będą mieli płacone od ilości i rodzaju wypełnionych formularzy. Stawka wyniesie 3 zł za tzw. badanie pełne (zawiera podstawowe dane) i 10 zł za reprezentacyjne, które obejmie jakieś 20 – 25 proc. respondentów (długi kwestionariusz zawierający m.in. pytania o wykształcenie, miejsce pracy i dojazdy do niej). W całym kraju do liczenia potrzeba jakieś 20 tys. osób. Ich praca rozpocznie się 1 kwietnia 2011 r., a zakończy w czerwcu.

Terminy związane z pracą rachmistrza:

 1. 05 stycznia -25 lutego 2011 r. – szkolenie rachmistrzów
  – czas trwania szkolenia: 4 dni (24 godziny szkoleniowe, z czego 18 godzin tj. 3 dni po 6 godzin będzie poświęcone na omówienie i warsztaty z aplikacją mobilną w trybie obchodu oraz spisu) zakończonego egzaminem. W ramach warsztatów omawiana będzie dodatkowo metodologia spisu.
 2. 1-17 marca 2011 r. – obchód przedspisowy
 3. 06-07 kwietnia 2011 r. szkolenie uzupełniające oraz odprawa przedspisowa dla rachmistrzów
 4. 15 – 16 kwietnia 2011r. spis osób bezdomnych
 5. 1 kwietnia-30 czerwca 2011 r. spis ludności i mieszkań

Wymagane dokumenty:

 1. Zgłoszenie swojej kandydatury.
 2. oświadczenie o korzystaniu z pełni praw  publicznych,
 3. oświadczenie o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie (w tym przestępstwa skarbowe),
 4. oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą  z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych.


4 komentarze

 1. Rachmistrz może zarobić 5-6 tysięcy ???

  Prawie 20 tys. rachmistrzów Głównego Urzędu Statystycznego 1 kwietnia ruszy w Polskę, by w ciągu trzech miesięcy odwiedzić gospodarstwa domowe w całym kraju i sporządzić ankiety dotyczące demografii oraz sytuacji gospodarczej. Pierwsi chętni na rachmistrzów już się zgłaszają.

  Kuszą ich zarobki. Na jednego rachmistrza przypada średnio 150 gospodarstw domowych, za spisanie których przeciętne wynagrodzenie wynosi 5 – 6 tys. zł. Ale rzeczywiste pensje mogą być znacznie wyższe. Jeśli ankieter zdąży spisać wszystkich ze swojego okręgu, może zostać przydzielony do pomocy gdzie indziej. Podczas spisu w 2002 r. niektórzy zarobili 17 tys. zł.

  Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 2. co do zarobków to 3zł za ankietę zwykłą 10 za ankiete pełną. ile bedzie można zarobić? wystarczy przeczytać uzasadnienie do rozporządenia z 9 listopada. i tak z pamięci na około 20tyś rachmistrzów przewidziano 86mln zł co daje srednio 4300zł brutto na rachmistrza (za 2 tyg przedspisu i 3 m-ce spisu i 4 dni szkolenia) czytając zalecenia co do rachmistrzów czyli że nie zaleca się by była to osoba pracująca na etat wychodzi że ankiety sa na tyle rozbudowane że trzeba im będzie poświęcić mnóstwo czasu. Dodajac do tego losowanie punktów przez komputer wychodzi tylko życzć powodzenia.

 3. Nóż mi się w kieszeni otwiera na połączenie przymiotnika „średni” z rzeczownikiem „wynagrodzenie.” Nie wspominając już o wyliczaniu na papierze, ile kto na czym może zarobić. Kalkulacje papierowe to jedno, a życie to drugie.

 4. Nie wiem jak to teraz wyglada ale za czasow studenckich przy okazji poprzedniego spisu powszechnego udalo mi sie za zarobki wyjechac na 1,5 miesieczny tramping w Afryce, wiec jednak cos tam zarobic sie dalo.

  Choc przyznam, ze za darmo nikt tych pieniedzy nie dawal i w roznych warunkach ten spis sie odbywal.

  Osobiscie polecalbym to dla osob niepracujacych czy tez studentow, pracujacy na etacie fizycznie nie beda w stanie wywiazac sie ze zobowiazan.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here