W powiecie nadal rządzi PSL!

12
fot. Starostwo Powiatowe

Znane są już oficjalne dane o liczbie zdobytych głosów i podziale mandatów do Rady Powiatu Lubaczowskiego. Wyborcy w naszym powiecie ponownie postawili na Polskie Stronnictwo Ludowe, które zdobyło 31,11 % poparcia i 7 mandatów. PSL wraz z jednym mandatem KWW Porozumienie Samorządowo Gospodarcze (kojarzone z PSL) ma w sumie ośmiu radnych. Do większości PSL-owi brakuje więc zaledwie jednego mandatu. Starosta Lubaczowski Józef Michalik ze 1120 zdobytymi głosami jest niekwestionowanym liderem i zapewne pozostanie na stanowisku przez kolejne cztery lata.

Drugą siłą, z pewnością jednak przez najbliższe cztery lata siłą opozycyjną jest Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobył 25,06 % głosów i w radzie powiatu będzie miał 5-ciu radnych. Stworzenie jakiejkolwiek koalicji rządzącej przez PiS jest praktyczne niemożliwe.

O prawie tysiąc głosów więcej niż cztery lata temu zdobyła Platforma Obywatelska. Jej „stan posiadania” w radzie powiatu spadł jednak z dwóch radnych do zaledwie jednego. Jedyny mandat wywalczył Krzysztof Szpyt. Bardzo blisko zdobycia mandatu był także Piotr Hulak, lider w okręgu nr 2, gdzie PO zdobyła nieco ponad tysiąc głosów, ale jednak o 23 za mało.

Mandat wywalczył także Jerzy Zając, startując ze słabej listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na 1 mandat w mieście Lubaczowie to jednak wystarczyło.

Z wyborów niezadowoleni mogą być inicjatorzy powstania KWW Porozumienie Wspólnota Lubaczowska. Zarówno Witold Dubanik (okręg 1) i Zbigniew Słotwiński (okręg 2) nie zdobyli mandatów. Z komitetu weszli natomiast Marian Mazurkiewicz (okręg 2) i Mirosław Zaborniak (okręg 3).

Skład Rady Powiatu Lubaczowskiego:

Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 4 mandaty:
1) MAGOŃ Maria z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
2) SWATEK-CZERNECKI Adam Jan z listy nr 5 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
3) SZPYT Krzysztof Antoni z listy nr 4 KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP
4) ZAJĄC Jerzy z listy nr 1 KOMITET WYBORCZY SLD

Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 7 mandatów:
1) GMYREK Zygmunt Adam z listy nr 5 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
2) GORAJ Henryk z listy nr 5 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
3) MAZURKIEWICZ Marian z listy nr 13 KWW POROZUMIENIE WSPÓLNOTA LUBACZOWSKA
4) MICHALIK Józef Marian z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
5) MOKRZYCKI Stanisław Józef z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
6) PAŁCZYŃSKA Jadwiga z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
7) SZWED Michał z listy nr 5 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 6 mandatów
1) KĘDZIOR Stanisław Wojciech z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
2) PIRÓG Maria Józefa z listy nr 5 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
3) WIŚNIEWSKI Marek z listy nr 12 KWW POROZUMIENIE SAMORZĄDOWO GOSPODARCZE
4) WRÓBEL Zbigniew z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
5) WRÓBEL Dorota z listy nr 2 KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
6) ZABORNIAK Mirosław z listy nr 13 KWW POROZUMIENIE WSPÓLNOTA LUBACZOWSKA

Zobacz także

12 komentarze

 1. Online chyba nie zauważyłeś, że Wspólnota Lubaczowska mandat dostała! A ostatni siódmy mandat w tym okręgu mógł przypaść PO lub PiS. 23 głosy na PiS zadecydowało, że mandat ten zdobył Michał Szwed, a nie Piotr Hulak – ale to już historia.

 2. Oczywiście, że żadna tajemnica, dlatego Pan Hulak musiał zaznaczyć, że „tylko” 23 głosów mu zabrakło… Grunt to umieć przegrywać z honorem, a nie żalić się w artykule przez siebie pisanym… Cóż, ludzie na różne sposoby próbują się dowartościować :)
  Kwestia mandatów platformy i tak jest bez większego znaczenia, ponieważ nawet gdyby mieli 6 mandatów to i tak by zawarli koalicję z ludowcami, a tym samym i tak by rządził Michalik, żadna różnica.

  PS. Pisze się „zapewne”, a nie ” za pewne”, niby drobnostka, ale razi w oczy.

 3. Ha, ha – jakie żale? przegrywać z honorem? Ja swój wynik uważam za ogromny sukces, a nie porażkę! Nie zauważyłem żeby na innych listach do powiatu ktoś w zbliżonym wieku zdobył podobny wynik do mojego. A informacja zawarta w artykule to wyłącznie fakty, tak samo jak o Panu Michaliku, Szpycie, Dubaniku czy Słotwińskim, itd.

  Co do koalicji PSL-PO w powiecie i roli PO – być może, że by taka koalicja powstała w przypadku większej ilości mandatów PO w powiecie. Jednak wcale się temu nie dziwie, gdyż PiS pokazuje, że takiej zdolności koalicyjnej nie ma. Nikt z PiS koalicji nie chce i to nie tylko na szczeblu powiatu, ale JAK DOSKONALE WIDAĆ także na szczeblu WOJEWÓDZTWA i KRAJU!

  ps. dzięki za wychwycenie błędu w tekście, liczę na dalsze takie uwagi i z góry za współpracę w tym zakresie w imieniu całej Redakcji serdeczne dzięki!
  W przypadku chęci prowadzenia dalszej polemiki proszę o maila bezpośrednio do mnie ;-)

 4. Np Dubanikowi tylko 7 głosów zabrakło, czyli jeszcze mniej, ale jak na swój wiek odniósł Pan, Panie Hulak bardzo dobry wynik i szczerze powiedziawszy wolałbym Pana na stanowisku radnego niż 60 letnich peselowców, którzy nic nie wniosą nowego, a będą tylko przyklaskiwać swojemu Guru Michalikowi, zresztą duża część z nich to te same gęby. A Pis będzie za 4 lata znowu podkreślał, że był w opozycji w radzie i nic nie mógł zrobić, nawet ust otworzyć ze strachu przed gromowładnym Starostą, oczywiście z wyjątkami jak Goraj czy Gmyrek.

  Co do koalicji to nie ma, co się dziwić, większość osób potrafi dostrzec skłonność do antagonizmów i kłótliwości w Pisie, szczególnie na „górze”. Poza tym odgórnie zostało ustalone, że PO i PSL zawiązują koalicje w sejmikach i będzie się to z pewnością przekładać na sporą część powiatów.
  Reasumując PO była by gwarantem dalszej władzy Michalika, a każda kolejna kadencja Michalika oznacza marazm i stagnacje. Konkludując, starostą musiałby zostać ktoś spoza PSL-u by po 8 latach wręczania pucharów, przecinania wstążek i drętwych przemówień MOGŁO, (choć oczywiście niekoniecznie) coś zmienić się na lepsze.
  Tak poza tematem, sporo unikalnych odwiedzin dziennie notuje serwis ?

  PS. Odnośnie polemiki, to może kiedyś się skuszę, ale w tym temacie nie mam już raczej nic do dodania.

  Pozdrawiam.

 5. Nie wiem do czego zabrakło Panu Dubanikowi 7 głosów, bo na pewno nie do objęcia mandatu, choć też wolałbym w radzie tego Pana niż kilku już tam obecnych. Jego komitet w jego okręgu (nr 1) musiałby zdobyć o 84 głosy więcej by dostać mandat, który dostał Pan Zając. Niby nie dużo – jednak proporcjonalnie dużo więcej niż 23. W okręgu nr 1 – 4749 ważnych głosów i 10 890 w okręgu nr 2. Ale jak już pisałem – to już historia! O sprawach powiatu tez chętnie porozmawiam, ale nie tutaj – w przypadku zainteresowania taką polemiką proszę o maila.
  ——

  Poza tematem, unikalne wizyty / odsłony:
  Sierpień:2 911 / 21 101
  Wrzesień: 3 370 / 23 123
  Październik: 4 223 / 27 151
  Listopad: 6 511 / 38 659 (do dziś)

  Bez pracy nad pozycjonowaniem.

 6. Naprawdę nie widzę najmniejszego problemu w tym, że pan Hulak = Redakcja. Wręcz przeciwnie. Wielki szacunek za to, że pomimo kandydowania ze strony e.lubaczow.com nie zrobił miejsca swojej kampanii. Przynajmniej dla mnie jest to stronka naprawdę neutralna i chętnie tutaj zaglądam.

  Naprawdę nie widzę problemu, że kandydat użył wyrażenia „tylko.” Faktycznie te różnice głosów są minimalne, a ocena zawsze w tej kwestii będzie subiektywna. Wielu moich znajomych nie dostawało się na studia, bo zabrakło im „tylko” jednego punktu. Okazało się, że „tylko” jeden punkt w takiej sytuacji to „aż” jeden punkt. Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i dyskusja w tym temacie jest moim zdaniem nieco bezsensowna.

  Gratuluję liczby wejść na stronę. Gratuluję również prowadzenia strony na bieżąco.

  Pozdrawiam

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here