Niedaleko Narola powstała autorska galeria ludowej artystki Bernadetty Żołądek

0

fot. narol.pl

W Chlewiskach, obok Narola powstała galeria ludowej artystki Bernadetty Żołądek. W pieczołowicie przygotowanych pomieszczeniach, zaadaptowanych na galerię po budynku gospodarczym, znalazły się obrazy i korzenioplastyka wykonane własnoręcznie przez artystkę. W realizacji swojego zamierzenia artystkę wspierała najbliższa rodzina, a prace przy upiększaniu galerii nadal trwają. Powstało miejsce pełne ciepła, smaku i klimatu, do którego warto zajrzeć.

Bernadetta Żołądek jest znana przede wszystkim jako poetka, która w swoich utworach ukazuje wiejskie życie i kulturę, wzory i style życia. Z tekstów przebija pobożność, poszanowanie pracy oraz silna więź człowieka z naturą. Artystka pisze również prozą, a aktualnie kończy pracę nad drugą już bajką dla dzieci. Pisanie utworów dla najmłodszych było początkiem jej artystycznej drogi, bowiem najpierw tworzyła z myślą o swoich ukochanych wnukach. Pierwszą bajką opublikowaną w Lublinie w 1992 roku był ”Chrupaczek”, nowa opowiada o Jagusi, którą zwodziło leśne echo. Pani Bernadetta jest niezwykle pogodną osobą, której słuchać można godzinami. Ciepło, słoneczny uśmiech i szczerość przepełniona witalnością, jakby nadprzyrodzoną, sprawiają, że chciałoby się godzinami słuchać tej artystki, a każde spotkanie na długo pozostaje w pamięci.

Artystka debiutowała w 1989 roku w kwartalniku „Twórczość Ludowa”, choć wiersze pisała już od pięciu lat. Związała się ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych w Lublinie, które publikowało jej utwory i pomagało w publikacjach w różnych wydawnictwach. Jej talent doceniano również na wielu konkursach – zdobywała nagrody i wyróżnienia, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka, Konkursie Poetyckim im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Chełmie czy Konkursie Poetyckim im. Stanisława Buczyńskiego w Zamościu. Jej prace prezentowane były na autorskich wystawach w Lubaczowie i Tomaszowie Lubelskim, gdzie w tamtejszym Domu Kultury brała również udział w Recytatorium. Pani Bernadetta jest zapraszana do Centrum Kulturalnego w Przemyślu na Doroczne Spotkania Poetów, a także jest częstym gościem na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach, szkołach i ośrodkach kultury. Nic dziwnego, bowiem Pani Bernadetta jest uwielbiana przez najmłodszych, z którymi szybko nawiązuje dobry kontakt.

W galerii Pani Bernadetty oprócz obrazów znajdziemy ciekawe dzieła z korzeni. Korzenioplastyka jest jedną z pasji artystki, która potrafi dostrzec i uwydatnić ukryte w korzeniach zwierzęta, postacie i twarze. Jak sama mówi po prostu dostrzega w korzeniach coś, co stworzyła natura pod ziemią.

Miejmy nadzieję, że teraz do galerii Bernadetty Żołądek zajrzą wszyscy ci, których interesują ludowe klimaty osadzone w malowniczym Roztoczu. Naprawdę warto, bo zarówno galeria, jak i jej autorka emanują urokiem i ciepłem, wręcz anielskim…

Źródło: Narolskie Centrum Informacji (NCI)

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here