Festiwal. Narol interpretuje muzykę Chopina

0

W poniedziałek rozpoczął się III Festiwal Narol. Arte im. Pana, Wójta i Plebana. Na tegorocznej imprezie dominować będzie muzyka Fryderyka Chopina. W 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora jego utwory goszczą na większych i mniejszych imprezach w regionie. Tak jest także w Narolu, gdzie odbywa się spotkanie trzech źródeł kultury: tradycji dworskiej, religijnej i plebejskiej.

– Festiwal Narol.Arte jest rozwinięciem idei dotychczasowych imprez artystycznych, takich jak Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski i Narolskie Spotkania, które odbywają się już od 11 lat – mówią organizatorzy festiwalu z Fundacji „Pro Academia Narolense”.
I dodają, że głównym celem imprezy jest ukazanie bogactwa artystycznych inspiracji, dlatego zaprezentowanych zostanie wiele gatunków muzycznych oraz technik i praktyk wykonawczych.

Tegoroczna edycja obfituje w koncerty i spektakle w wykonaniu wybitnych artystów z kręgu muzyki klasycznej oraz jazzowej, ale także folku i teatru. Widoczną dominantą będzie muzyka Fryderyka Chopina, która niczym klamra otworzyła i zakończy Narol.Arte. Na początek, w poniedziałek, swoje jazzowe aranżacje Chopina zaprezentowali w Narolu muzycy z Andrzej Jagodziński Trio.

Kolejna dawka twórczości kompozytora czeka na melomanów w czwartek. Tym razem zabrzmi na mało znanych instrumentach, takich jak kamancze, sarangi, er-hu, morin-hur, fidel płocka, suka biłgorajska czy gadułka. Projekt zatytułowany „Chopin na pięciu kontynentach” wykona zespół etniczny Marii Pomianowskiej. Jest to ciekawa próba przeniesienia muzyki kompozytora w czasy kosmopolitycznego Paryża XXI wieku. Twórcy wiedzący, jak ukochał on mazowieckie pieśni, oberki, kujawiaki, będąc otwartym na polską muzykę ludową, zadali sobie pytania: jakie mogłyby być doświadczenia Chopina, gdyby wyruszył na emigrację 180 lat później? Jakich rodzajów muzyki mógłby słuchać, jakie mogłyby go zainspirować? Ten niecodzienny koncert folkowy odbędzie się w narolskim pałacu w czwartek o godz. 19.30.

Trzecim interpretatorem Chopina w ramach Narol.Arte będzie pianista Marek Drewnowski, który zakończy całą imprezę, występując z recitalem w sobotę w kościele w Narolu (godz. 19.30).

Nie samym Chopinem jednak tegoroczna impreza stoi. Dziś wieczór swoją szklaną muzykę zaprezentuje Glass Duo. Tworzą go Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Artyści odwołują się do dziejów tzw. szklanej harfy, wskrzeszając jednocześnie starą, zapomnianą już nieco tradycję. Są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę, grają na zbudowanych z kieliszków instrumentach. W swym repertuarze mają kompozycje takich mistrzów jak Bach, Mozart, utwory pisane ręką Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartoka czy wreszcie Chopina i Szymanowskiego. Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla niego pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i symfoników.

Na festiwalu w Narolu nie zabraknie słowa mówionego. Będzie można zobaczyć „Zemstę” Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Amatorskiego „Florianum” z Narola (jutro, świetlica w Lipsku, godz. 19.30) oraz posłuchać średniowiecznych opowieści podczas „Nocy na Zamku Przygód”. W piątkowy wieczór festiwalowych gości zbierze Grupa Studnia O., pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy czerpiące z bogatej tradycji bajek, baśni, mitów i eposów różnych kultur, ale także przygotowujące własne historie autorskie (pałac, godz. 19.30).

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here