Wojewoda podkarpacki wydał zezwolenie na budowę pierwszej części odcinka autostrady Jarosław – Radymno. Prace właśnie ruszyły w terenie. W pierwszej kolejności budowane są drogi technologiczne, którymi transportowany będzie potrzebny materiał. Wykarczowano też 40 hektarów lasu. Na 25 kilometrowym odcinku powstaną 3 mosty, przebudowana będzie sieć wodociągowa, gazowa i linie wysokiego napięcia. A więc historyczna chwila.

25 kilometrów na tym odcinku buduje polsko- hiszpańskie konsorcjum firm w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wieś Jankowice przy trasie Jarosław-Pruchnik zamieniła się w wielką bazę budowlańców. W biurach pracują projektanci, na kilku placach gromadzone są dowożone tu koleją z okolic Kielc, tysiące ton kruszyw a tu kilka kilometrów dalej we wsi Mokra już ruszyły pierwsze prace w terenie.

Na wybudowanie w sumie 25 kilometrów autostrady konsorcjum ma ponad półtora roku i już pierwsze problemy. Co chwilę zdarzają się takie sytuacje – ciężki sprzęt grzęźnie w podmokłym terenie po ostatnich intensywnych opadach. W tym miejscu budowana jest pod potrzeby inwestycji wytwórnia mas betonowych. Powstające obok tzw. drogi technologiczne, będą mieć aż 30 kilometrów długości. Budowlańcy na wszelkie sposoby chcą zminimalizować obciążenie lokalnych dróg.

O stan tych lokalnych dróg bardzo martwią się okoliczni mieszkańcy np. tu we wsi Maleniska ludzie latami czekali na remont powiatowej drogi. Niedługo ma być oddana do użytku.

Okolice Malenisk to drugi punkt gdzie wykonawca już ruszył z pracami. W pobliżu badania ciągłe prowadzą jeszcze archeolodzy. Ekipy poruszają się tu na razie tą polną powiatową drogą w kwietniu ma to być już pas autostrady. Tylko w okolicach Jarosławia pracuje kilkanaście ekip archeologów w przyszłym roku efekty ich odkryć można będzie oglądać w rzeszowskim muzeum.

25 kilometrów autostrady z Jarosławia do Radymna ma być gotowe w kwietniu 2012 roku. Droga pobiegnie przez gminy Przeworsk Pawłosiów i Roźwienica. Tylko na tej trasie powstaną 2 wiadukty autostradowe i 3 drogowe oraz 7 przejść dla zwierząt. Na tym odcinku trzeba było wykarczować 40 hektarów lasów ale było potrzeby burzenia domów.

Źródło: Beata Bartman, TVP Rzeszów

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here