Raport: ile zarabiają lekarze na Podkarpaciu

0

Ministerstwo zdrowia sprawdziło, ile zarabiają lekarze pracujący w szpitalach. Średnie wynagrodzenie młodego medyka wynosi ok. 5 tys. zł brutto, a ordynatora – dwa razy tyle.

Aby zebrać informacje o zarobkach lekarzy pracownicy ministerstwa zdrowia rozesłali ankiety do lecznic, w których działają oddziały szpitalne. Odpowiedziały na nie 622 ZOZ-y z całej Polski. Także z Podkarpacia.

Dyrektorzy: to realne sumy

– To nie są kwoty „z sufitu” i lekarze w naszym regionie są w stanie zarobić takie pieniądze – ocenia informacje resortu zdrowia Leszek Czerwiński, szef szpitala miejskiego w Rzeszowie.

– Lekarze bez wątpienia zarabiają dziś bardzo dobrze. W naszym szpitalu pensje zasadnicze i dodatki są zbliżone do stawek, jakie podaje ministerstwo. Mam natomiast zastrzeżenia do pomysłu, by uśredniać wynagrodzenie za dyżury. Nie wszyscy dyżurują. Jedni lekarze nie mają z tego tytułu żadnych dochodów, a inni, jeśli biorą 20 dyżurów w miesiącu, zarobią kilkanaście tysięcy złotych – dodaje Wojciech Wąsik, zastępca dyr. szpitala w Tarnobrzegu.

Lekarze: mamy wątpliwości

W wiarygodność ministerialnych informacji wątpi za to Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu.

– Podawanie wynagrodzeń wraz z pieniędzmi za dyżury to dowód złych intencji. Przecież żeby zarobić takie sumy lekarz musi pracować o wiele więcej. A lekarze kontraktowi dodatkowo sami płacą m. in. podatki, składki ZUS, a gdy mają urlop lub nie mogą pracować, nie dostają ani grosza. Dlaczego o tym się nie mówi? Przedstawianie informacji w tak wybiórczy sposób to manipulacja – twierdzi Zdzisław Szramik.

Związkowcy przyznają, że po fali strajków w latach 2006 – 2007 pensje zasadnicze lekarzy poszły w górę.

– Jednak wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego nie rezygnujemy z postulatu, by lekarz bez specjalizacji otrzymywał pensję zasadniczą równą dwóm średnim krajowym, a specjalista – trzem – dodaje dr Szramik.

A to oznacza, że wynagrodzenie zasadnicze, bez dyżurów i dodatków, świeżo upieczonego medyka wyniosłoby ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie, a jego starszego kolegi z tytułem specjalisty ok. 10 tys. zł.

Źródło i więcej na nowiny24.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here