Klaster Podkarpackie Smaki: Aktywność naszą mocna stroną

Podobne wpisy
Krzysztof Staszewski
Krzysztof Staszewski

Po kilku miesiącach działalności, Klaster Podkarpackie Smaki zrzesza już 27 podmiotów. Jego siłą jest to, że powstał z potrzeby współpracy jej członków. – Dynamika rozwoju takiej grupy jest olbrzymia – przekonuje Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, organizacji pełniącej funkcję animatora klastra.

W teorii, tworząc każdy nowy klaster, projektuje się jego struktury i szuka chętnych do współpracy w przygotowanych wcześniej ramach. Jednak w przypadku, gdy sposobem tworzenia klastra jest metoda oddolna aktywności struktury, to cele dość szybko ewoluują. – Budowę klastra rozpoczęliśmy od analizy potrzeb i możliwości lokalnych podmiotów gospodarczych. Jednak gdy pojawiła się grupa przedsiębiorców, co istotne, znających się dobrze od lat, wiele pomysłów przechodzi szybko w fazę realizacji – mówi prezes Staszewski.

Pierwszym mocnym akordem w działalności klastra był udział w kwietniu br. blisko połowy jego członków w Targach Produktów Regionalnych „Regionalia” w Warszawie, w wydarzeniu promującym szeroko pojętą tradycyjną i ekologiczną żywność. Targi miały za zadanie prezentację lokalnych producentów żywności
z całego kraju, posługujących się ekologicznymi, naturalnymi bądź tradycyjnymi sposobami i technologiami wytwarzania. Trzeba też przyznać, że zgrupowani w tzw. „wyspie” podkarpaccy producenci wyróżniali się pozytywnie wśród setek innych masarzy, piekarzy, serowarów rozsianych po całej hali.

Kolejny pomysł to udział we wrześniu br. w „Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy” w Rzeszowie oraz w październiku w Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej NATURA FOOD w Łodzi. Wszystkie te działania pod szyldem „Podkarpackie Smaki”. Przygotowywany jest także wyjazd studyjny dla branży mleczarskiej i przetwórstwa mięsnego do północnych Włoch.

– Klaster nie powstaje dlatego, że grupa przypadkowych ludzi wymyśliła takie przedsięwzięcie. Jego struktury budowane są w oparciu o związki formalne, oparte na zaufaniu – wyjaśnia prezes Staszewski. – Jego siłę aktywną tworzą najczęściej przedstawiciele firm, które sprostały już konkurencji na rynku lokalnym, ale poszukują strategii organicznego rozwoju i możliwości szerszej ekspansji. Klaster jest właśnie najlepszym sposobem na wzmocnienie tego impetu.

zostaw odpowiedź
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nadchodzące wydarzenia

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

21sie.(sie. 21)16:0023(sie. 23)23:59Cieszanów Rock Festiwal

Zobacz pełny kalendarz
Nasz patronat
Często czytane