W niedzielę, 9 lutego 2025 roku, w Baszni Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckich deportacji. W miejscowym kościele oraz przy tablicy poświęconej zesłańcom wspominano tragedię sprzed lat.
W miejscowym kościele pw. św. Andrzeja Boboli proboszcz parafii, ks. dr Leszek Bruśniak, modlił się z wiernymi w ich intencji. Po nabożeństwie, przedstawiciele Samorządu Gminy Lubaczów złożyli kwiaty pod tablicą dedykowaną zesłańcom – zarówno tym, którzy na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi, jak i tym, którym udało się wrócić do Polski. W uroczystościach uczestniczyły delegacje rodzin zesłańców Sybiru, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Lubaczów, społeczność lokalna z Baszni Dolnej i Górnej, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej oraz przedstawiciele Samorządu Gminy Lubaczów – wójt Wiesław Kapel oraz radni Jan Kuryś i Janusz Strojny.
Obecność tylu osób, reprezentujących różne środowiska, była wyrazem pamięci i szacunku dla tych, których los naznaczony został cierpieniem i rozłąką. Sowiecki terror brutalnie przerwał życie wielu rodzin, zmuszając je do opuszczenia swoich domów i wyruszenia w nieznane, często bez szans na powrót. Ich tragedia to część naszej historii, której nie wolno nam zapomnieć.
– Wśród tysięcy zesłańców znaleźli się również mieszkańcy Gminy Lubaczów. Ci pierwsi pochodzili m.in. z Młodowa, Borowej Góry i nieistniejącej już dziś Sieniawki, w ramach późniejszych wywózek na nieludzką ziemię zesłani także zostali mieszkańcy Budomierza, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Samej, Lisich Jam i Załuża. Przymusowo wywiezieni na tereny dzisiejszej Rosji i Kazachstanu, musieli zmierzyć się z nieludzkimi warunkami życia, skrajnym mrozem, głodem i wyniszczającą pracą. Wielu z nich nigdy nie powróciło do Ojczyzny – czytamy na stronie internetowej Gminy Lubaczów.
Galeria zdjeć, fot. Gmina Lubaczów.











