Miniony weekend minął w Lubaczowie pod znakiem XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa. Przez trzy dni w Miejskim Domu Kultury trwały zmagania recytatorów, odbywały się warsztaty, nocne recytacje i koncerty.

Ogólnopolski Festiwal Słowa trwał trzy dni, a rozpoczą się od piątkowego koncertu z cyklu „Kraina Łagodności”. Na scenie wystąpiły Katarzyna Brzozowska i Beata Osytek, które zaprezentowały program zatytułowany „Człowiek jest do pytań”. Tego dnia odbył się również wernisaż wystawy prac Anny Pracało z Oleszyc. Następnie na scenie sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbył się pierwszy turniej recytatorski – XXXII Ogólnopolski Turniej Recytatorski Literatury Tworzonej na Obczyźnie „Od Mickiewicza do Miłosza”. Uczestnicy tego turnieju zaprezentowali po dwa utwory poetyckie i prozę. Po ocenie prezentacji przez jury, pierwszą nagrodę otrzymała Anna Zaczek, drugą Jan Abramowicz, a trzecią Tobiasz Nowosiadło. Ponadto przyznano wyróżnienie I stopnia dla Ilony Baki oraz pięć wyróżnień II stopnia dla Kamil Bernacki, Martyny Kasickiej, Mileny Kruk, Zbigniewa Gryniewicza i Julii Zegarlickiej.

Drugiego dnia festiwalu odbyły się przesłuchania w ramach XXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Jednego Poety, którego tematem przewodnim była twórczość znanego poety Wojciecha Bonowicza. Sam Bonowicz uważnie wysłuchał wszystkich prezentacji konkursowych swojej twórczości i po koncercie spotkał się z recytatorami. Jury w składzie Wojciech Bonowicz, Konrad Żygadło i Agata Pilawa po ocenie wszystkich wystąpień postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Janowi Abramowiczowi. Drugą nagrodę zdobyła Zuzanna Piątek, a trzecią Martyna Kostek. W tej kategorii wyróżniono również czterech uczestników. Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymały Patrycja Szychter oraz Milena Kruk, a wyróżnienie drugiego stopnia przyznano Martynie Kasickiej oraz Aleksandrze Staromiejskiej.

Tego samego dnia, po południu, odbył się również XXI Ogólnopolski Turniej Recytatorski „Literatura dla dzieci”, w którym uczestnicy prezentowali utwory z polskiej i światowej literatury dziecięcej. Jury w składzie Kaja Kozłowska-Żygadło, Amelia Konopka, Zuzanna Młodowiec i Agata Pilawa przyznało pierwszą nagrodę Janowi Abramowiczowi za jego wspaniałe interpretacje. Drugą nagrodę otrzymała Katarzyna Czura, a trzecią nagrodę zdobyła Natalia Dobosz. Jury postanowiło również przyznać jedno wyróżnienie pierwszego stopnia Aleksandrze Staromiejskiej oraz trzy wyróżnienia drugiego stopnia Milenie Kruk, Tobiaszowi Nowosiadło oraz Kamilowi Bernackiemu. Wieczorem, jako zwieńczenie dnia, odbyło się nocne czytanie poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W niedzielę rano odbyły się warsztaty dla recytatorów, a po południu odbył się koncert galowy, który został wyreżyserowany przez Konrada Żygadło. Podczas koncertu ogłoszono wyniki, wręczono dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody. Nagrodę Grand Prix im. Ewy Lis otrzymał Jan Abramowicz, który dodatkowo został wyróżniony Nagrodą Publiczności. W ramach Festiwalu Słowa przyznano również dwie nagrody regulaminowe dla instruktorów, które otrzymały Urszula Bilska i Elżbieta Baran, oraz nagrodę specjalną za wdzięk i urok osobisty, którą uhonorowano Zbigniewa Gryniewicza.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa przeszła już do historii, a miasto Lubaczów czeka z niecierpliwością na kolejną, dwudziestą piątą edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Festiwal ten jest nie tylko okazją do wyłonienia najzdolniejszych recytatorów, ale również do celebracji słowa, literatury i sztuki. Dzięki staraniom organizatorów, jurorów, artystów i uczestników festiwalu, Lubaczów staje się miejscem, gdzie magia słowa łączy się z talentem i pasją, tworząc niezapomniane chwile dla wszystkich miłośników kultury i piękna literatury.

Galeria zdjęć, fot. lubaczow.pl, MDK w Lubaczowie.

elubaczow.com, lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here