W Zespole Cerkiewnym w Radrużu można już obejrzeć wystawę „Kresowy ETNOstrój. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. Wernisaż ekspozycji prezentującej różnorodne formy ludowego ubioru dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego miał miejsce w niedzielę.

W ciągu ostatnich 200 lat strój ludowy na tym terenie uległ znaczącym przemianom. Można je zaobserwować na przykładzie reprodukcji unikatowych rysunków Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego z 1 poł. XIX w., fotografii z przełomu XIX i XX w. oraz z 1 poł. XX w., a także oryginalnych strojów z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie (XIX/XX w.). Poprzez ukazanie dawnego piękna i różnorodności kresowego stroju ludowego wystawa jest zachętą do podtrzymania i rozwoju tego ważnego elementu kultury ludowej w czasach współczesnych – czytamy w komunikacie prasowym Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W trakcie wernisażu odbył się koncert grupy śpiewaczej Galicjanki z Roztocza. Wystawę można zwiedzać w budynku muzealnym Zespołu Cerkiewnego w Radrużu do 31 grudnia 2022 r.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2022. Wydarzenie zorganizowano się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

Obejrzyjcie zdjęcia, fot. Tomasz Michalski.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here