Gmina Lubaczów: Pamiętają o gen. Dąbku i pomordowanych mieszkańcach

0

W niedzielę (22.09) w Dąbkowie zorganizowano uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci gen. Stanisława Dąbka, połączone z uczczeniem pamięci o mieszkańcach Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947 oraz o ofiarach represji sowieckich i niemieckich poległych w czasie II wojny światowej.

Obchody zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie, odprawiona w koncelebrze ks. kan. Andrzeja Stopyry i ks. Witolda Słotwińskiego, z udziałem pocztów sztandarowych: Związku Kombatantów RP, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubaczów, Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie oraz Gminy Lubaczów. Podczas liturgii proboszcz podkreślał  jak ważne jest przywołanie pamięci o bohaterach wojennych, ich czynach i heroicznej postawie. Wymienił nazwiska mieszkańców Dąbkowa i Opaki – ofiar II wojny światowej: Franciszka Mazepy- poległego w wojnie obronnej Polski w 1939 r., Szymona Ptasznika – zamordowanego z rąk sowietów w 1940 r. oraz Szymona Cencorę, Józefa Jońca, Piotra Łukasiewicza i  Jana Szweca – zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w sierpniu 1941 r. w lesie Niwki pod Lubaczowem – relacjonuje uroczystości gmina Lubaczów.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik – obelisk, gdzie nastąpiła modlitwa w intencji św. pamięci gen. Stanisława Dąbka, poległych i pomordowanych mieszkańców Dąbkowa i Opaki oraz ofiar represji sowieckich i niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. Do zachowania pamięci o ofiarach II wojny światowej i lat późniejszych wezwał tutaj Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który podkreślił także bohaterskość żołnierzy walczących z najeźdźcą, przytaczając zarazem postać gen. Stanisława Dąbka.

Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej „W hołdzie mieszkańcom Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki- ofiarom II wojny światowej” oraz złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku – obelisku przez liczne delegacje. Tego dnia odczytano także okolicznościowy wiersz napisany przez Elżbietę Frankowską – mieszkankę Dąbkowa oraz złożono kwiaty pod krzyżem niepodległościowym, postawionym przez mieszkańców w 1934 r.

Galeria zdjęć, fot. gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here