Dr Zygmunt Kubrak opowiadał w MBP o swojej najnowszej monografii

0

Dr Zygmunt Kubrak gościł w piątek (22.02) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. W trakcie spotkania opowiadał o swojej najnowszej monografii pt. „Dzieje lasów lubaczowskich”.

Fot. MBP w Lubaczowie

– Spełniło się moje marzenie – tymi słowami swoje rozważania nad „Dziejami lasów lubaczowskich” rozpoczął dr Zygmunt Kubrak, który w piątek promował monografię na spotkaniu autorskim w naszej bibliotece. Książka opowiada o formach gospodarowania w lasach, ciężkiej pracy leśników, o ich losach ukazanych na tle burzliwych dziejów powiatu lubaczowskiego – relacjonuje spotkanie MBP w Lubaczowie.

Dr Zygmunt Kubrak w swojej najnowszej publikacji opisał dzieje lasów lubaczowskich począwszy od okresu staropolskiego po czasy współczesne. Na 718 stronach, w ośmiu rozdziałach zawarł informacje m.in. o gospodarce leśnej, walorach przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych lasów lubaczowskich, edukacji leśnej. Ukazał las będący tłem dla ważnych wydarzeń w dziejach naszego regionu. Podstawę źródłową książki tworzą pozycje z archiwów lwowskich i krajowych, wspomnienia i relacje leśników, ich dokumenty i zdjęcia.

Piątkowe spotkanie było m.in. okazją do rozmów z autorem książki. W jego trakcie Grażyna Zagrobelna, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, podziękowała dr. Kubrakowi za napisanie obszernej i rzetelnej monografii. Zaznaczyła, że historia lubaczowskich lasów nierozerwalnie związana jest z burzliwą i często tragiczną historią naszej ziemi, a ślady, które nadal można odnaleźć między drzewami świadczą o naszej niezwykle bogatej przeszłości.

Głos zabrał także prof. UR dr hab. Józef Półćwiartek, recenzent monografii. Podkreślił nie tylko ogrom pracy jaką włożył autor w opracowanie dzieła posiadającego niezwykłą wartość merytoryczną i edukacyjną, ale także bogactwo materiałów źródłowych oraz piękny i wartki język, jakim jest ono napisane. Słowa uznania dla pracy dr. Kubraka wyraził także Zenon Swatek, Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce oraz przedstawiciel wydawnictwa Libra, nakładem którego ukazała się publikacja.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here