Festiwal Dziedzictwa Kresów w tym roku jeszcze bardziej bogaty

0

Organizatorzy Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który na stałe wpisał się już w wakacyjny kalendarz imprez w naszym regionie, przedstawili pierwsze szczegóły tegorocznej edycji wydarzenia.

Fot. festiwalkresow.pl.

– Zapraszamy do wspólnego spędzenia wakacji podczas XIV edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Największa i zarazem najciekawsza impreza w południowo-wschodniej Polsce poruszająca tematykę kresów potrwa od 26 lipca do 5 sierpnia 2018 roku – piszą w komunikacie prasowym organizatorzy festiwalu.

Gmina Lubaczów i Gminny Ośrodek Kultury, którzy przy wsparciu samorządu Podkarpacia organizują od kilkunastu lat festiwal, ze sporym wyprzedzeniem przygotowują się do kolejnej edycji imprezy. Dzięki temu, osoby planujące spędzenie wakacji w naszej okolicy, mogą już teraz snuć plany pobytu na Ziemi Lubaczowskiej, uwzględniając przy tym niezwykle bogatą ofertę wydarzeń festiwalu. W tym roku, obok stałych punktów w programie – licznych koncertów i imprez plenerowych, prezentacji multimedialnych, konferencji, seansów filmowych, wystaw, spotkań z ludźmi kultury i nauki – znajdą się także nowe elementy. Święto kultywujące pamięć o tradycji i kulturze kresowej wzbogaci się o m.in. oratorium „Kres Kresów” w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Krzesimira Dębskiego, Ogólnopolskie Spotkanie Ormian wraz z kuchnią, muzyką i mszą ormiańskokatolicką, plener rzeźbiarski i wystawę poplenerową kamieniarki bruśnieńskiej.

Festiwal jest miejscem spotkań, dlatego w jego ramach organizowane są także Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych i Forum Polacy na Wschodzie.

– Chcąc ocalić od zapomnienia dziedzictwo pogranicza podkreślamy, że pomoc rodakom poza granicami dzisiejszej Rzeczypospolitej jest naszym narodowym obowiązkiem. Powinniśmy upowszechniać nasz język, kulturę i tradycję, dlatego do współtworzenia Festiwalu zaprosiliśmy znane i cenione osobistości – Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Seweryna, Stanisława Nicieję, Tomasza Kubę Kozłowskiego, czy Mariusza Olbromskiego – informują organizatorzy.

Tradycyjnie wystąpią również zespoły folklorystyczne i kapele podwórkowe. Przenieść się będzie można w Bell Epoque oraz w lata 20. i 30. XX wieku. Nie zabraknie przejażdżek bryczką, pokazów iluzji, żonglerki, kuglarstwa i konkursu na najpiękniejsze przebranie.

Festiwal to wydarzenie, w trakcie którego każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie zdjęcia z ubiegłego roku.

Tegoroczny festiwal, który potrwa od 26 lipca do 5 sierpnia, zainauguruje koncert kameralny w cerkwi pw. Św. Paraskewy, a zakończy tradycyjny Wielki Finał na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalkresow.pl.

Polecamy także profile społecznościowe: facebook.com/FestiwalDziedzictwaKresow i instagram.com/festiwalkresow.

Zobaczcie także spot podsumowujący festiwal w 2017 roku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here