16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

FOLKOWISKO – jesienny tabor, tym razem w Cieszanowie

 · 8 listopada 2017 o 15:08 · 9 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

Tym razem miłośnicy kultury tradycyjnej spotykają się 11 listopada w Cieszanowie na „Jesiennym taborze folkowiskowym”. „Chcemy pokazać, że szczególnie w Dniu Niepodległości trzeba pamiętać o własnej kulturze tradycyjnej” – zachęcają do uczestnictwa organizatorzy.

Fot. folkowisko.pl.

Tym razem Stowarzyszenie Folkowisko połączyło swoje siły z Domem Dziennego Pobytu w Cieszanowie. Dom Seniora funkcjonuje w dawnej, odremontowanej cieszanowskiej synagodze, dlatego organizatorzy Folkowiska w nawiązaniu do kontekstu kulturowego miejsca, chcą opowiedzieć o tradycji i zwyczajach żydowskich. Anna Wencel z Muzeum Żydów Galicja w Krakowie w trakcie wyprawy po dawnej synagodze przedstawi najważniejsze elementy wyposażenia synagogi.

„Specjalnie wybraliśmy Cieszanów na miejsce kolejnej imprezy. To wyjątkowe miasto, istny wehikuł czasu, pełne pamiątek minionych czasów i kultur, które odeszły. Wystarczy wypełnić jego przestrzeń muzyką i śpiewem. To tworzy wyjątkowy klimat i scenerię dla naszej imprezy.” – mówi dyrektor Folkowiska Marcin Piotrowski.

Pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski” na folkowiskowym jesiennym taborze zagra polsko-włoska kapela Porto Meskla, wykonująca głównie bardzo energetyczną, taneczną muzykę z rejonu Morza Śródziemnego zwaną tarantellą. Dla uczestników zagrają również jedna z gwiazd muzyki tradycyjnej, krakowska kapela Tadirindum oraz lokalna grupa śpiewacza Niezapominajki. Nie zabraknie też sztuki współczesnej inspirowanej tradycją. Swoją wystawę malarską w przestrzeni dawnej synagogi zaprezentuje artysta Tadeusz Bronkiewicz. Grupa Migawki uczyć będzie zarówno dorosłych jak i dzieci języka migowego. Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Cieszanowie poprowadzą warsztaty bibułkarskie, a Ania Wencel – zajęcia dla najmłodszych „Baśniowe miasteczko”.

Wstęp na Folkowisko – jesienny tabor w Cieszanowie jest wolny.

Data: 11 listopada 2017 (start godz.16.00).
Miejsce: Cieszanów (Synagoga).
Organizator: Stowarzyszenie Folkowisko i Dzienny Dom Pobytu Seniora.

PROGRAM:
Godz. 16:00
a) Wspólne śpiewanie z seniorami i występ grupy Niezapominajki z Cieszanowa,
b) Warsztaty śpiewu: Katarzyna Chodoń i panie z grupy Niezapominajki,
c) Wystawa malarstwa Tadeusza Bronkiewicza,
d) Dzieciowioska – Warsztaty języka migowego: (Grupa MIGAWKI).
Godz. 16:45
a) Warsztatami tańca: Magdalena Dąbrowska,
b) Dzieciowioska – Warsztaty bibułczarskie dla rodzin (prowadzenie seniorzy),
c) „Baśniowe miasteczko” warsztaty dla dzieci z Anią Wencel.
Godz. 17:10 – Koncert – Porto meskla.
Godz. 17:50 – Poznaj tajemnice synagogi – Wykład o kulturze żydowskiej: Anna Wencel (Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie).
Godz. 18.20 – Koncert i potańcówka – kapela Tadirindum.
Godz. 19:00 – Pokaz ogni sztucznych.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Cuda wianki na Folkowisku w Gorajcu [NASZA FOTORELACJA]
O Folkowisku w TVP Rzeszów – film
Festiwal Folkowisko, czyli „Cuda wianki” w Gorajcu

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (9)
Paweł 09.11.2017 ~ 07:39:59
IP: 94.40.**.***

Super, my przybywamy!!!

Omg 10.11.2017 ~ 07:09:59
IP: 89.66.***.**

Miłośnicy kultury tradycyjnej, ha ha ha
A kto to wymyślił ? Silne parcie na kasę jak widzę

Stefan 10.11.2017 ~ 08:03:59
IP: 212.244.***.***

Piękna inicjatywa, szkoda tylko, że ktoś zapomniał dodać punkt związany z obchodami niepodległości. Ani słowa o POLSCE! To tak jakby Amerykanie obchodząc swój dzień niepodległości zrobili piknik w stylu meksykańskim :) Piękne zabawy tematyczne można organizować każdego innego dnia! Ale 11 listopada to święto Rzeczypospolitej.
Najjaśniejszej (gdyby ktoś zapomniał).
PS Czy wywiesicie flagi 11 listopada?

Omg 10.11.2017 ~ 09:19:39
IP: 89.66.***.**

Ja tam się w sumie nie dziwie. To przecież POLACY obchodzą 11 listopada Święto Niepodległości.

Mieszakniec 10.11.2017 ~ 13:09:58
IP: 94.40.**.***

Proszę nie wyrywać fragmentów z kontekstu ;)

http://www.cieszanow.eu/images/plakat_11.jpg

Ziemia 10.11.2017 ~ 23:18:02
IP: 83.31.***.*

W dawnych czasach święta narodowe obchodzono uroczyście i radośnie. Dziś grupa malkontentów widzi święta narodowe jako smutny dzień ze smutną mszą, smutnymi wyniosłymi przemówieniami. 11sty to powód do radości i świętowania, przecież naród odzyskał niepodległość a nie ją utracił! Takie malkontenctwo zaskorupiałych pseudopatriotów spowodowało to, że większość ludzi ma gdzieś święto odzyskania niepodległości, dla nich mogło by go nie być i niczym się od niedzieli zwykłej nie różni, bo dziwni ludzie odebrali świętowaniu radość, którą kiedyś generował śpiew taniec, widowiska.
… zaraz zaraz… pomyłka, to tylko na wisach i zapadłych dziurach święta są smutnie :D W większych miastach po tak zwanych ceremoniach obowiązkowych z klasycznym ceremoniałem mszalnym i ceremoniałem składania hołdu przy pomnikach są organizowanie gigantyczne happeningi, imprezy, koncerty rozrywkowe. Cieszanów w zapyziałym powiecie lubaczowskim jako pierwszy się wyrwał i dostosowuje się do ogólnopolskiej normy. To zapewne początki i na „setkę” „niepodległej” będzie ciekawiej, a w reszcie powiatu dalej w co setnym domu flaga, odwalony na odp.. program gminny z głównymi punktami co roku powtarzanymi tymi samymi piosenkami przez tych samych dzieci. To jest straszny obraz świąt, straszna radość z odzyskania niepodległości.

Omg 11.11.2017 ~ 06:35:17
IP: 89.66.***.**

Grzegorzu to znów ty? Nie rozumiesz ze nikt cię tu nie chce z tymi twoimi napuszonymi wypocinami? Zajmij się swoimi masażami ;)

Tutejszy 11.11.2017 ~ 13:22:23
IP: 195.116.**.**

Dobrze napisał Ziemia czy tam Grzegorz, prawda w oczy kole.

Ziemia 12.11.2017 ~ 23:12:41
IP: 83.24.***.***

@Omg – klasycznie żadnej chęci nawiązania do dyskusji tylko zabawa w TW. Zapraszam do np Krakowa, to zobaczysz jak wyglądają prawdziwe święta związane z Odzyskaniem Niepodległości. W powiecie lubaczowskim jest niestety marazm optymalnie maksymalny… bo wygodny. Przypuszczam, że tacy jak Ty próbują krytykujących ośmieszać, bo uważają, że ktoś musi mieć interes w tym, by coś krytykować. Ja do żadnej partii politycznej nie należę, w wyborach startować na pewno nie będę, stąd jako jeden z wielu obywateli krytykuję marazm, bo po prostu jest cienko. Cieszą mnie natomiast inicjatywy wychodzące poza marazm i szablon.

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X