Odszkodowanie za błędy personelu podczas porodu

1

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu matki i dziecka. Jego przebieg ma zasadniczy wpływ na dalsze życie obojga. Dla kobiety okres ciąży i porodu to prawdziwe wyzwanie, gdyż w organizmie zachodzą zmiany, które na zawsze odmieniają jej funkcjonowanie. Jest to czas wielkiej radości, ale i niepokoju o prawidłowy rozwój dziecka i jego bezpieczne przyjście na świat. Przebieg ciąży ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania dziecka w całym życiu. Stąd tak ważne jest prawidłowe odżywianie, spokój i dobra opieka lekarska w czasie ciąży.

Poród – wydarzenie piękne ale i niebezpieczne

Niemniej istotny jest przebieg samego porodu, – doświadczenia bez wątpienia pięknego, ale i niebezpiecznego. Niedotlenie dziecka, mechaniczne uszkodzenia, czy zator krwi u matki, to tylko niektóre z potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą doprowadzić do najprzeróżniejszych powikłań. W ten sposób efekty dobrze przeżytej ciąży mogą zostać zaprzepaszczone poprzez błędy medyczne popełnione przez wykwalifikowany personel przy rozwiązaniu. Przykładowo niedotlenienie dziecka podczas porodu – chociażby w wyniku zbyt późno przeprowadzonego cesarskiego cięcia – może spowodować niezwykle dramatyczne schorzenia wynikające z trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jest to mózgowe porażenie dziecięce. Jak wyjaśnia specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta choroba ta – (…) przejawia się głównie w upośledzeniu ruchu i postawy, któremu może towarzyszyć m. in. upośledzenie czucia lub padaczka. Jednak wiele przypadłości wynikających z niedotlenienia mózgu podczas porodu daje znać o sobie dopiero po latach. Takie dolegliwości jak dysleksja, dysgrafia, jąkanie, zaburzenia koncentracji, moczenie nocne mogą mieć swoje źródło w uszkodzeniu mózgu, do którego doszło podczas niedotlenienia okołoporodowego. W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka – zarówno fizyczny, psychiczny jak i społeczny – warto poszukać źródeł obecnych problemów w wydarzeniu z samego początku życia na świecie.

Jak dochodzić swoich praw, gdy błąd podczas porodu na zawsze zmienił życie nasze i dziecka?

Przede wszystkim musimy pamiętać o podstawowej zasadzie zawartej w Kodeksie cywilnym, że każdy kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. W takiej sytuacji poszkodowany może domagać się wyłożenia z góry sumy pieniędzy potrzebnej na koszty leczenia. Przepis ten ma oczywiście zastosowanie wobec personelu medycznego – lekarzy, położnych, pielęgniarek – który swoim nieodpowiednim zachowaniem doprowadzili do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka podczas porodu. W przypadku tego typu błędów można domagać się świadczeń: jednorazowego odszkodowania, zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, renty. Oczywiście żadne z tych świadczeń nie wynagrodzi nam bólu i cierpienia, jednak może skutecznie pomóc w prawidłowym leczeniu i rehabilitacji.

Niestety dochodzenie tego typu roszczeń jest trudne, szczególnie gdyby chcieć czynić to bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Przede wszystkim należy zebrać i dokładnie przeanalizować dokumentację medyczną przebiegu ciąży oraz porodu. Jest to jeden z kluczowych dowodów w sprawie odszkodowawczej, gdyż umożliwia odtworzenie postępowania personelu medycznego. Nie bez znaczenia są także zeznania świadków, zwłaszcza w sytuacji nieścisłości albo przekłamań w dokumentacji. Zasadność wysokości żądanych świadczeń wynika z rozmiarów szkody – stopnia uszczerbku, cierpień psychicznych i fizycznych nim spowodowanych – wyjaśnia specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta. W toku procesu przede wszystkim należy wykazać błąd personelu i konkretną szkodę nim spowodowaną, stąd też koniecznym jest przedstawienie szeregu dowodów, w tym opinii biegłych lekarzy.

Ze względu na skomplikowany charakter takich spraw warto dla powodzenia starań o odszkodowanie skorzystać z usług kancelarii wyspecjalizowanych w sprawach odszkodowawczych z zakresu błędów medycznych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here