W 78. rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka

0

W niedzielę (17.09) w Dąbkowie odbyła się uroczystość patriotyczno–religijna związana z 78. rocznicą śmierci generała brygady Stanisława Dąbka, mieszkańca dawnego Felsendorfu (Dąbkowa), Honorowego Obywatela Gminy Lubaczów.

Fot. lubaczow.com.pl

We mszy świętej, której przewodniczył ks. Kanonik Andrzej Stopyra dziekan dekanatu lubaczowskiego modlono się za mieszkańców Dąbkowa i Opaki, ofiary II wojny światowej oraz za osoby pomordowane przez ukraińskich nacjonalistów z OUN – UPA w latach 1944 – 1947. Po eucharystii jej uczestnicy przeszli pod pomnik – obelisk, gdzie odmówiona została modlitwa za poległych i pomordowanych. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje: rodzin pomordowanych, samorządów sołectw Opaki i Dąbkowa, przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Zespołu Szkół Publicznych w Młodowie, kombatantów, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia oraz samorządu Gminy Lubaczów na czele z wójtem Wiesławem Kaplem i Romanem Cozacem Przewodniczącym Rady Gminy.

Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym Honorowego Obywatela Gminy Lubaczów jest Powiatowy Konkurs wiedzy o generale „Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej”. Tegoroczna edycja, która odbyła się 19 września br. organizowana jest przez Szkołę Podstawową im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie i Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Lubaczowa i Wójt Gminy Lubaczów. W tym roku po eliminacjach szkolnych do II etapu konkursu zostało wyłonionych 19 uczniów z siedmiu szkół z terenu powiatu lubaczowskiego – informuje na swojej stronie Gmina Lubaczów.

Komisja konkursowa (Halina Zaniewicz, Sylwia Czucha, Rozalia Kopa oraz Joanna Kopeć) przyznała I miejsce Kindze Furgała (SP nr 2 w Lubaczowie,  II miejsce Kacprowi Ilnickiemu (ZSP w Lisich Jamach), III miejsce Dawidowi Antoszowie (SP Krowica Sama) oraz wyróżnienia – Mateuszowi Lasowemu, Gabrieli Lewickiej, Julii Bednarczyk, Annie Janczurze i Mateuszowi Janczurze. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali specjalne dyplomy i nagrody rzeczowe.

Fot. lubaczow.com.pl.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here