78. rocznica śmierci gen. Stanisława Dąbka – w niedzielę uroczystości

0

W tym roku przypada 78. rocznica śmierci gen. Stanisława Dąbka. Z tej okazji w niedzielę (17.09) uroczystości organizuje Gmina Lubaczów, której generał jest Honorowym Obywatelem.

Fot. Tomasz Mielnik, arch.

Rocznicowe uroczystości rozpocznie w niedzielę (17.09) msza święta w intencji gen. Stanisława Dąbka i pomordowanych w czasie II wojny światowej, mieszkańców Dąbkowa i Opaki. Jej początek zaplanowano na godz. 9.30 w kościele filialnym w Dąbkowie. Bezpośrednio po eucharystii przy pomniku – obelisku odmówiona zostanie modlitwa oraz przybyłe delegacje złożą wiązanki kwiatów.

Stanisław Dąbek urodził się w Nisku, ale od najwcześniejszych lat związany był z Lubaczowem, w pobliskim Felsendorfie (1 km od Lubaczowa) spędził lata dziecięce i młodzieńcze. W marcu 1939 roku nazwa miejscowości została zmieniona na Dąbków. W Lubaczowie uczęszczał do szkoły powszechnej. Następnie uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Sokalu. Przed wybuchem wojny zapisał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, ale wkrótce został powołany do służby wojskowej w austriackim 34 pułku strzelców w Jarosławiu. W 1914 roku ukończył oficerską szkołę rezerwy. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia porucznika, dowodząc kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu.

W przededniu II wojny światowej pod koniec lipca 1939 został wyznaczony dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża. Podjął aktywne prace nad umocnieniem pozycji obronnych i wzmocnieniem uzbrojenia podległych mu jednostek. Podczas kampanii wrześniowej dowodził aktywnie całością sił lądowych zgromadzonych wokół Gdyni. Wobec przeważających sił Wehrmachtu i odcięcia wojsk polskich na Wybrzeżu od pozostałej części kraju podjął decyzję o ewakuacji na Kępę Oksywską. Wieczorem 19 września 1939, w obliczu nieuchronnej klęski, odebrał sobie życie strzałem w głowę. Pułkownik Stanisław Dąbek został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.

elubaczow.com, wikipedia.org


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here