Od kilkunastu lat w święto Matki Boskiej Częstochowskiej organizowana jest msza święta odpustowa na terenie nieistniejącej wsi Miłków. Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielne (27.08) popołudnie.

Wieś Miłków istniała od 1630 roku, w przeszłości była we władaniu Sieniawskich, Czartoryskich, Sapiehów. Przed II wojną światową liczyła 800 mieszkańców.W 1936 r., w miejsce starej drewnianej kaplicy, w XIX w. przeniesionej z Woli Miłkowskiej, mieszkańcy wybudowali nową drewnianą kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplicą opiekowały się siostry służebniczki starowiejskie, które od XIXw. mieszkały w Miłkowie. We wsi funkcjonował tartak, młyn, maziarnia, w pobliskiej Woli – huta szkła użytkowego, punkt pomiarów meteorologicznych (Bazyli Maślanka), w co drugim gospodarstwie była pasieka. Naukę w miejscowej szkole podstawowej pobierały wszystkie dzieci bez względu na wyznanie, jedynie religia nauczana była oddzielnie. Przy szkole funkcjonowało przedszkole – wówczas jako jedyne w powiecie lubaczowskim.

Niestety…

W związku z zarządzeniem władz okupacyjnych w odległości 800 m od granicy nie mogły znajdować się zabudowania mieszkalne. Stalinowskim systemem Sowieci zarządzili przesiedlenie całej wsi do Bessrabii. W dniach 19-21 stycznia 1941 r. pomimo trzaskającego mrozu, zwałów śniegu wieś została wysiedlona.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Oleszyce

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here