Upamiętnili mieszkańców powiatu pomordowanych przez UPA/OUN

 · 12 lipca 2017 o 13:22 · 8 komentarzy · czas czytania: 2 minutes

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, pomordowanym przez UPA mieszkańcom powiatu lubaczowskiego hołd złożyli przedstawiciele samorządu oraz kombatantów. W wtorkowe (11.07) południe spotkali się pod Pomnikiem Wolności w Lubaczowie, by pod jedną z pamiątkowych tablic złożyć kwiaty i zapalić znicze – informuje na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Lubaczowie.

Fot. lubaczow.powiat.pl

W kameralnym spotkaniu przy pomniku uczestniczył wicestarosta lubaczowski Wiesław Huk, sekretarz Rady Powiatu Władysław Szyk, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, sekretarz gminy Lubaczów Mariusz Pieróg, a także przedstawiciele lubaczowskich kombatantów, m.in. Eugeniusz Huk ze Związku Inwalidów Wojennych RP, Ludwik Cybulak ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Tadeusz Antonik ze Stowarzyszenia Polskich Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca , poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.

Punktem kulminacyjnym tzw. rzezi wołyńskiej była dzień 11 lipca 1943 roku, kiedy to członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz ukraińska ludność cywilna zaatakowali w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim, bestialsko mordując tysiące Polaków. Mordy nie ominęły także mieszkańców powiatu lubaczowskiego- za początek zorganizowanej przez nacjonalistów OUN-UPA akcji w naszym powiecie przyjmuje się datę pacyfikacji wsi Rudka- 19 kwietnia 1944 r., kiedy pod osłoną nocy wieś okrążyła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. „Zalizniak″. Mord w Rudce był początkiem zorganizowanej akcji nacjonalistów OUN-UPA, która miała na celu zmuszenie Polaków zamieszkujących ziemię lubaczowską do wyjazdu za rzekę San. Od tego też czasu napaści i mordy UPA w powiecie lubaczowskim były na porządku dziennym. Wśród miejscowości, które doświadczyły nienawiści UPA, były m.in. Chotylub, Kowalówka, Wólka Krowicka, Dziewięcierz, Radruż, Łówcza, Jędrzejówka, Lipsko, Nowiny Horynieckie czy Wielkie Oczy. Działalność UPA została przerwana dopiero w 1947 roku w wyniku przeprowadzenia akcji „Wisła”

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej. Na ziemi lubaczowskiej w latach 1944-1947 z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim w Cieszanowie
Strzelcy z Lubaczowa uczcili ofiary „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu – zdjęcia
„Zapal znicz pamięci” w 73. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (8)
MaGa 12.07.2017 ~ 18:24:16
IP: 83.24.***.***

Brawo Panowie! A gdzie druga strona politycznego stołu?

Tutejszy 12.07.2017 ~ 21:26:03
IP: 195.116.**.**

Gdzie druga strona??? Która druga strona??? Na drugim zdjęciu 10 (DZIESIĘĆ) osób! Byle jakaś pierdółka, oddanie czegoś do użytku, jakiegoś kawałka durnowatej drogi, czy inna uroczystość i jest ksiądz albo nawet biskup, bardziej lub mniej uroczysta msza, jest mnóstwo zdjęć, delegacji, wieńców, a tu nie warto się pochylić?! Zgroza! Po co Sejm to święto ustanowił jak nikt nie chce brać w nim udziału, nawet prezydent chyba nie pofatygował się na centralne uroczystości. W imię czego to? Nie mówię, żeby rozdrapywać rany, jątrzyć czy coś tego typu, ale pamiętać trzeba. Czy ludzie w ogóle wiedzą, że jest takie święto, czy mówi o tym telewizja polska publiczna narodowa czy jak ją tam nazwać, czy tylko zajmuje się umacnianiem władzy PiS.

Orion 12.07.2017 ~ 22:46:04
IP: 91.240.***.*

kl 13.07.2017 ~ 08:38:32
IP: 195.116.**.**

Mordu na polakach dokonali zwykli Ukraińcy ..sąsiedzi polaków!…Przyjmowanie narracji,iż to tylko OUN-UPA jest błędem.Ukraińska czerń mordowała polaków w sposób okrutny

d 13.07.2017 ~ 14:26:27
IP: 83.24.**.***

zdoch w końcu

Elvis 13.07.2017 ~ 17:00:46
IP: 89.66.***.***

Nie narzekajcie. Dobrze, że burmistrz, wicestarosta, sekretarz i wójt byli. W dzisiejszych czasach trzeba to docenić. Przynajmniej Lubaczów jakoś z twarzą wychodzi, bo Cieszanów to już całkiem na psy zszedł. Pozwalają na wszystko sterroryzowani czy co?

opooo 14.07.2017 ~ 06:06:53
IP: 195.116.**.**

Oj Elvis, Elvis, jakiś ty głupi, aż mi Ciebie szkoda nie jest.

Elvis 14.07.2017 ~ 07:55:00
IP: 89.66.***.***

Redakcja podobno usuwa obraźliwe komentarze, widać nie wszystkie a tylko takie które jej nie pasują. A ten pasuje? ;-)

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X