Coraz więcej pożarów – strażacy z Lubaczowa podsumowali 2012 rok

9

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali własnie 2012 rok. Statystyki na ten temat znalazły się w informacji o stanie bezpieczeństwa powiatu lubaczowskiego z zakresu ochrony przeciwpożarowej za 2012 rok. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące strażaków zawodowych. Niebawem przedstawimy także statystyki strażaków ochotników.

Jak się okazuje, w 2012 roku odnotowano ponad 10 procentowy spadek ilości wszystkich zdarzeń, w których udział brali lubaczowscy strażacy. Samych pożarów było jednak o 17,6 % więcej niż rok wcześniej. Ogólny spadek liczby wszystkich zdarzeń wynika z ponad 22 procentowego spadku interwencji w kategorii tzw. zdarzeń miejscowych, a wśród których są m.in. zdarzenia komunikacyjne, budowlane czy spowodowane siłami natury. W 2012 roku odnotowano także 5 fałszywych alarmów. Wśród fałszywych alarmów przoduje Miasto i Gmina Lubaczów (po 2) i Wielkie Oczy (1).

W 2012 roku w powiecie lubaczowskim odnotowano 281 pożarów (rok wcześniej 239) oraz 440 miejscowych zagrożeń (rok wcześniej 565).

Najwięcej pożarów odnotowano w marcu, bo aż 143, a było to spowodowane głównie wypalaniem nieużytków i terenów rolniczych. Popularne wiosenne wypalanie traw są zazwyczaj wynikiem celowych podpaleń, ale sprawcy najczęściej nie ponoszą konsekwencji, gdyż nie byli złapani na „gorącym uczynku”. Wyjazdy strażaków do tego typu pożarów, ze względu na ich masowość, generują ogromne koszty dla budżetu państwa i jednostki.

Najwięcej pożarów, bo aż 79 odnotowano w samym Lubaczowie, kolejne 72 w gminie Lubaczów, a najmniej, bo tylko 7 w gminie Wielkie Oczy. W wyniku tych pożarów nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Natomiast w wyniku miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 6 osób, a 76 odniosło rany – najwięcej są to poszkodowani w wyniku zdarzeń z udziałem środków transportu.

Oprócz udziałów w akcjach ratowniczo-gaśniczych, lubaczowscy strażacy organizują także szkolenia dla swoich kolegów z jednostek OSP oraz młodzieży szkolnej. Przykładem mogą być eliminacje powiatowe w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Dodatkowo strażacy uczestniczyli w licznych ćwiczeniach i pokazach sprzętu. W minionym roku wzbogacili się także o ciężki samochód ratowniczo–gaśniczy MAN TGM 18.340 z napędem 4×4, zbiornik paliwa 5000 dm3, działko wodno-pianowe i motopompę pływającą NIAGARA PLUS.

elubaczow.com, PSP Lubaczów


9 komentarze

  1. …W 2012 roku odnotowano także 5 fałszywych alarmów. Wśród fałszywych alarmów przodują gminy Narol (3) i Stary Dzików (2), po jednym takim zgłoszeniu odnotowano także w Oleszycach i Wielkich Oczach…. wychodzi 7 ale ja to prosty chłop jestem więc mogę się mylić

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here