Lubaczów: W niedzielny wieczór w „starym parku” spektakl plenerowy „Drzewo”

0
fot. /tomaszmlynarczyk.blox.pl

Niezwykle ciekawie zapowiada się niedzielny (18.09) wieczór w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. O godz. 20.00 odbędzie się spektakl plenerowy pt.: „Drzewo” według sztuki Wiesława Myśliwskiego.

Autorem inscenizacji i jej reżyserem jest Stefan Szmidt znany aktor i malarz, który wraz z żoną Alicją Jachiewicz założył i prowadzi w Nadrzeczu koło Biłgoraja „Fundację Kresy 2000” – Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. W spektaklu wystąpią znani artyści scen polskich – obok Stefana Szmidta i Alicji Jachiewicz, także m. in.: Zdzisław Wardejn, Tomasz Mędrzak, Małgorzata Pritulak.

Premiera widowiska odbyła się w Nadrzeczu dziesięć lat temu, jesienią 2001 roku. Sukces tej inscenizacji skłonił organizatorów do podjęcia w 2009 roku swoistego „Pielgrzymowania teatralnego od drzewa do drzewa”. Stało się to możliwe dzięki programowi „Teatr Polska”, którego celem jest przedstawienie atrakcyjnej oferty artystycznej dla środowisk położonych daleko od większych ośrodków teatralnych. Na
terenie całego niemal kraju, w porozumieniu z lokalnymi środowiskami, wybrano dziesięć atrakcyjnie przyrodniczo i kulturowo drzew, które stały się główną sceną spektaklu.

Wśród nich w najbliższą niedzielę znajdzie się okazała lipa znajdująca się na dziedzińcu Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy lubaczowskim Muzeum Kresów. Drzewo to jest elementem większego kompleksu dawnego parku dworskiego towarzyszącego pozostałościom założenia zamkowego, sięgającego korzeniami wczesnego średniowiecza. Park krajobrazowy założony został zapewnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Czasy świetności przeżywał czasów Gołuchowskich, ostatnich właścicieli dóbr lubaczowskich. Obecnie park rozciąga się na powierzchni około 4,75 ha; na jego terenie występują liczne okazy starodrzewia. Planowana jest jego rewitalizacja.

Na widowisko wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Więcej o spektaklu i cyklu widowisk:
www.kresy2000.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here