Muzeum Kresów: Noc Muzeów pod znakiem sztuki Zespołu cerkiewnego w Radrużu

0

fot. roztocze.info

„Kresowy skarb – Zespół cerkiewny w Radrużu” stanie się przewodnim tematem tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w Muzeum Kresów w Lubaczowie w najbliższą niedzielę, 15 maja 2011 roku.

Zabytek ten w zadziwiający sposób łączy architekturę i malarstwo w organiczną całość. Posiada przy tym niezwykłą historię, jakby wprost zaczerpniętą z sienkiewiczowskiej trylogii. Niezwykłość cerkwi radrużańskiej wynika przede wszystkim z faktu odległego czasu jej powstania. Świątynia wzniesiona została w końcu XVI wieku i bez większych zmian przetrwała szczęśliwie do naszych czasów. Jest to obecnie jeden z najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej nie tylko na terenie Podkarpacia, ale także w Polsce i na szerszym obszarze współczesnego pogranicza polsko-ukraińskiego. Dodatkowo na jej wyposażeniu jeszcze do niedawna znajdowały się ikony powstałe od końca XIV do początku XX w., co jest już same w sobie swoistym fenomenem. Z walorami artystycznymi łączą się również interesujące dzieje oparte na podaniu o losach branki tatarskiej Marii Dubniewiczowiej, żony wójta radrużańskiego. która w latach 1672-1699 przebywała w niewoli tureckiej.

Od 2010 roku Zespół cerkiewny w Radrużu jest własnością Muzeum Kresów w Lubaczowie, które podjęło starania nad jego rewitalizacją.

PROGRAM NOCY MUZEÓW:

godz. 11.00 – Otwarcie wystawy „Kresowe Dziedzictwo. Radruż”
Główną atrakcją ekspozycji będzie prezentacja ikon pochodzących z cerkwi p.w. św. Paraskewy w Radrużu, a dotychczas przechowywanych w Dziale Sztuki Cerkiewnej w Muzeum Zamku w Łańcucie. Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat będzie można podziwiać ikonostas złożony z ikon wykonanych w XVII i XVIII wieku.
godz. 11.30 – Prezentacja fragmentów pamiętnika Zygmunta Andruszewskiego jun., potomka właścicieli Radruża i Smolina w wykonaniu Alicji Jachiewicz i Stefana Schmidta z Fundacji Kresy 2000
godz. 12.00 – Promocja albumu „Kresowe Dziedzictwo. Radruż” autorstwa Tadeusza Budzińskiego (fotografie), Janusza Mazura (tekst), Tadeusza Nuckowskiego (grafika)
godz. 12.30 – „Radrużańskie ikony – przeszłość i przyszłość”, wykład Jarosława Giemzy, kustosza Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie
godz. 15.00 – W kręgu ikony – warsztat plastyczny dla dzieci i młodzieży, prowadzenie: Barbara Kubrak, Katarzyna Warmińska-Mazurek (Muzeum Kresów Lubaczowie)
godz. 16.00 – Impresje radrużańskie
-pokaz drzeworytnictwa w wykonaniu Jerzego Pluchy (Muzeum Kresów w Lubaczowie)
-pokaz rzeźby w drewnie w wykonaniu Jana Janczury, rzeźbiarza z Lubaczowa
godz. 17.00 – „O cerkwi w Radrużu i tatarskiej brance, co z niewoli tureckiej przybyła”, wykład Janusza Mazura (Muzeum Kresów w Lubaczowie)
godz. 18.00 – Koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Greckokatolickiego Chóru Metropolitalnego Soboru św. Jana Chrzciciela w Przemyślu pod dyrekcją Jarosława Wujcika

W dniu 15 maja 2011 roku ekspozycje muzealne w Muzeum Kresów w Lubaczowie czynne do godz. 23.00 – wstęp wolny.

Zespół cerkiewny w Radrużu czynny od godz. 10.00 do 19.00 – w dniu 15 maja wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Kresów w Lubaczowie!

Źródło: Informacja nadesłna


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here