Lubaczów: Obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych

0
fot. radio.lubaczow.pl

Ponad 100 niepełnosprawnych osób z terenu powiatu zgromadziło się na obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Miejskim Domu Kultury.

Święto zorganizowało koło terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Polskiego Związku Niewidomych. Koło PSD liczy dziś 157 diabetyków, oddział Związku Niewidomych zrzesza 9 dzieci i 72 dorosłych.

Chcieliśmy pokazać, że istniejmy, że na coś nas stać i chcemy się integrować– tłumaczy Zygmunt Florczak z koła PZN w Lubaczowie. –Główne przesłanie to zachęta do integracji i dostrzeżenia niepełnosprawnych, by nie czuli się opuszczeni, a raczej potrzebni –dodaje Regina Adamowicz z PSD.

Obchody święta, które przypada 3 grudnia, zgromadziły m.in. niepełnosprawnych z domów pomocy, warsztatów terapii zajęciowych i ośrodków specjalnych. Uczestnicy zaprezentowali się na scenie i pokazali przygotowane przez siebie ozdoby bożonarodzeniowe. Gośćmi byli także samorządowcy-starostowie, burmistrz Lubaczowa, wójt gminy Lubaczów i Dziekan i Wicedziekan lubaczowski.

Z jakimi problemami borykają się dziś niepełnosprawni?
-Wystarczy się przejść ulicą-uważa Z.Florczak. Wysokie krawężniki, wyrwy w chodnikach czy brak podjazdów. Problemem są też decyzje komisji orzekających, które pozbawiają grup inwalidzkich np. osoby z wrodzonymi dysfunkcjami – wylicza.

Źródło: Twoje Radio Lubaczów, www.radio.lubaczow.pl

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here