II miejsce dla LGD Rozwój Ziemi Lubaczowskiej podczas II Targów Lokalnych Grup Działania

0
fot. UG Lubaczów

W  minioną niedzielę -17 października parking przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie od wczesnego przedpołudnia tętnił życiem. Ta niecodzienna atmosfera związana była z Targami Lokalnych Grup Działania z terenu województwa podkarpackiego, które odbyły się po raz drugi. Na 31 LGD, funkcjonujących w naszym regionie, udział w nich wzięło 24.

Wszyscy wystawcy prezentowali to co u nich najlepsze i warte pokazania. Dominowały tu własne produkty tradycyjne, rękodzieła, regionalne wyroby kulinarne. Poprzez aktywizację Lokalnych Grup Działania połączoną z udziałem w targach, impreza wypełniła swój cel, jakim jest przede wszystkim promocja walorów agroturystycznych, kulinarnych oraz dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Podkarpacia.

Jak podkreślił Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego – Mariusz Bednarz – impreza jest też okazją do zaprezentowania zasad działania i roli tych stowarzyszeń w lokalnych społecznościach oraz – do nawiązania kontaktów, niezbędnych do pracy i wymiany doświadczeń. W tym roku formuła targów została wzbogacona o konkurs na najlepsze stoisko wystawowe. Kapituła konkursowa miała niemały problem z wyborem najlepszego, wywiązała się jednak ze swojej roli, wybierając zwycięzców.

Pierwsze miejsce przyznano Lokalnej Grupie Działania „Nowa Galicja” powiatu jasielskiego. Drugie miejsce, ku naszej radości, zajęła LGD „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej”, trzecie zaś – LGD „Siedlisko”z powiatu kolbuszowskiego. Kapituła, oprócz bogactwa wystawionych produktów, doceniła również ich różnorodność i liczbę wystawców. Naszą LGD reprezentowały panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Lubaczów a także lokalni twórcy: Józef Horajski – rzeźbiarz ze Starego Dzikowa i Jerzy Witek rękodzielnik – artysta z Krowicy Samej, gospodarstwo pasieczne Lesława Hypiaka z Oleszyc oraz dwie grupy specjalizujące się w tworzeniu i produkcji ręcznej ozdób i dekoracji z KGW w Lisich Jamach i Domu Kultury w Młodowie. Towarzyszyła nam kapela podwórkowa „Pawlaki”, która dzięki piosenkom lwowskim i kresowym zyskała sobie uznanie większości widzów, czego dowodem były towarzyszące jej tłumy widzów oraz tańczących par.

Cieszymy się z tego wspólnego sukcesu, jakim jest II miejsce. Swoją obecnością i przyznanym nam wyróżnieniem pokazaliśmy, że na obszarach wiejskich również działamy i to skutecznie – mówi Prezes Zarządu LGD RZL – Jan Gancarz. Chciałbym gorąco podziękować wszystkim uczestnikom wyjazdu oraz osobom, które przyczyniły się do naszego sukcesu. Należy tu szczególnie podkreślić coraz bardziej rozpoznawalną markę „Kresowego Jadła”, które zna już całe Podkarpacie. Dzięki temu oraz pozostałym wystawcom udało się kolejny raz zwrócić uwagę mieszkańców województwa na Ziemię Lubaczowską i jej bogactwo kulturowe. Nasze, oparte o tradycję, działania wymagają współpracy wielu podmiotów. Są jednak konieczne do pielęgnacji naszej tożsamości narodowej, aby w obecnej epoce zaniku granic, mieszkańcy naszego regionu, województwa i kraju nie utracili jej podstaw. Tylko dzięki kultywacji tradycji i obyczajów przodków, możemy być spokojni o przyszłość najmłodszych pokoleń.

Organizatorem Targów Lokalnych Grup Działania był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Źródło: Urząd Gminy w Lubaczowie, www.lubaczow.com.pl

II miejsce dla LGD Rozwój Ziemi Lubaczowskiej podczas II Targów Lokalnych Grup Działania

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here