Komputeryzacja pełną parą

1

fot. lubaczow.pl

– To kolejny krok naszego przedsięwzięcia, zakrojonego na szeroką skalę. Chcemy zapewnić możliwość dostępu do Internetu grupie osób, która z różnych przyczyn nie może w sposób swobodny korzystać z sieci i rozwijać swoich zainteresowań. Program ma również zapewnić mieszkańcom miasta oraz gościom stały darmowy sygnał, pozwalający na korzystanie z sieci – wyjaśnił Andrzej Kania z UM w Lubaczowie.

W ramach programu pod nazwą „ePrzyspieszenie w powiecie lubaczowskim – likwidacja wykluczenia cyfrowego”, którego autorem jest Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, a partnerem Urząd Miasta w Lubaczowie, 60 uczniów mieszkających na terenie miasta i pobierających stypendia socjalne zostało wyposażonych w zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem i zestawem dostępowym do sieci WiFi. Łączny koszt tej „operacji” wyniósł 94 tys. zł. – Osobom posiadających już zestaw komputerowy, ale bez dostępu do Internetu, przekazaliśmy 128 zestawów dostępowych do sieci. W pierwszej kolejności wytypowani zostali uczniowie pobierający stypendia socjalne, rodziny korzystające z pomocy MOPS w Lubaczowie i osoby niepełnosprawne wskazane przez PCPR w Lubaczowie – tłumaczy A. Kania.
Przypominamy, że do tej pory grupa 100 mieszkańców powiatu lubaczowskiego będących w trudnej sytuacji materialnej dostała laptopy, a 1500 osób zestawy dostępowe WiFi. 85 procent kosztów inwestycji pokryło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
W trakcie realizacji projektu na terenie Lubaczowa zainstalowanych zostało 14 przekaźników sygnału WiMAX/WiFi. Po to, aby sygnał radiowy był dostępny na terenie całego miasta. – Głównym punktem dostępowym będzie – będąca własnością urzędu miejskiego – wieża telekomunikacyjna znajdująca się tuż obok budynku starostwa. Przeprowadzone w ubiegłym roku pomiary wskazują, że poziom „rozsiewanych z wieży sygnałów jest bezpieczny”. Wieża, jako najwyższy punkt na terenie miasta, stanie się swoistym centrum dla sieci z darmowym dostępem do Internetu. To właśnie z niej sygnałem zasilane będą pozostałe wieże umiejscowione na terenie poszczególnych gmin naszego powiatu – zakończył A. Kania.

Źródło: www.zycie.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here