Order Orła Białego dla kardynała Mariana Jaworskiego

0

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w poniedziałek (13.03) Order Orła Białego arcybiskupowi seniorowi archidiecezji lwowskiej kardynałowi Marianowi Jaworskiemu, który w 1991 roku sprowadził do Lubaczowa papieża Jana Pawła II.

Fot. Andrzej Szełęga, KPRP, prezydent.pl.

– To bardzo wzruszający moment dla mnie, a jednocześnie bardzo ważny dla budowania opowieści o historii Rzeczypospolitej. Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej, wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, naszym rodakom, nie tylko tutaj w Polsce na dzisiejszych ziemiach Rzeczpospolitej, ale także na ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Znamienny w życiu Eminencji jest rok 1991, kiedy Ojciec Święty, św. Jan Paweł II, przyjaciel Eminencji Księdza Kardynała powierzył mu misję udania się z powrotem do Lwowa i prowadzenia we Lwowie i na Ukrainie spraw Kościoła. Misji wielkiej, misji trudnej po latach komunistycznego spustoszenia, po latach wydzierania religii i wiary z serc ludzi, po latach walki z polskością – podkreślał prezydent.

Zwrócił też uwagę, że 17 lat posługi abp Mariana Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas „spektakularnego sukcesu” i odradzania Kościoła. Gdy duchowny zaczynał tam swoją misję – zaznaczył prezydent – było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył księży było 490, parafii 290, funkcjonowały 122 domy zakonne i siedem seminariów duchownych.

– To odznaczenie przyjmuję jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służyłem, mając świadomość, że Kościół pełniąc swoją misję, służy narodowi – dziękował kardynał Jaworski.

Uroczystość odbyła się w krakowskim mieszkaniu hierarchy. Uczestniczyli w niej m.in Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta, Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta oraz ks. Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego i proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Lubaczowie.

– To ogromne wyróżnienie dla kardynała Mariana Jaworskiego, ale także dla naszej lubaczowskiej społeczności. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem wziąć udział w tej uroczystości – podkreśla ks. Andrzej Stopyra.

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Jako wikariusz pracował w latach 1950–1951 w parafii św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej. W latach 1956–1958 był kapelanem i sekretarzem osobistym arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, administratora archidiecezji krakowskiej. W 1971 otrzymał godność kapelana honorowego, a w 1976 prałata honorowego Jego Świątobliwości. W 1974 został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Święcenia biskupie otrzymał 23 czerwca 1984, konsekrował go kardynał Franciszek Macharski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Mihi vivere Christus est” (Dla mnie życiem jest Chrystus). 29 czerwca 1984 odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Order Orła Białego jest najwyższym polskim odznaczeniem. Nadawany jest za „znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”.

Fot. Andrzej Szełęga, KPRP, prezydent.pl.

elubaczow.com, prezydent.pl, PAP, wikipedia.org


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here